Závod Evropského poháru mládeže ve Francii

Jiří Šťastný

V sobotu 9. 6. 2012 se konal ve Voironu ve Francii druhý závod letošního ročníku Evropského poháru mládeže ve sportovním lezení.  První závod se uskutečnil 19. 5. 2012 v Edinburghu, ale jelikož se Marťas nominoval do reprezentace až 5. 5. 2012, tento závod vynechal, protože zajistit jeho účast na poslední chvíli by bylo dost náročné.  Jednodušší bylo se zúčastnit dalších závodů, které jsou ještě čtyři a jsou v dosažitelnějších destinacích (když tedy ze stejných důvodů vynecháme Moskvu a mistrovství světa v Singapuru).

                Jelikož prezentace na závod ve Voironu probíhala již v pátek, vyrazil Marťas se Štěpánem raději již ve čtvrtek odpoledne.  Po přespání v Německu pokračovali v další jízdě v pátek ráno a do Voironu dorazili odpoledne.  Našli tu správnou halu, kde se závod konal, a v ní zbytek české výpravy, se kterou se odprezentovali.

                Vlastní závod začal v sobotu dopoledne kvalifikací.  V kategorii „Chlapci A“, ve které Marťas leze, bylo na startovní listině 31 závodníků.  Kvalifikační cesty byly dvě a měly obtížnost francouzských 8a.  Ostatní závodníci Marťasovi tipovali, že doleze tak maximálně k páté expresce, dolezl k deváté.  V první cestě získal 30+ bodů a 31. místo.  V druhé cestě dolezl k jedenáctému chytu, takže získal 22 bodů a obsadil 30. místo.  Za ním skončil Zdeněk Ustohal, který získal v této cestě jen 18+ bodů, ale v té první 39.  Petr Čermák si v první cestě dolezl pro 41 bodů a 14. místo, v druhé cestě dostal 27+ bodů a skončil 24.  Jen pro informaci, první kvalifikační cestu topovalo 13 závodníků a druhou deset.

                V celkovém pořadí po kvalifikaci obsadil Petr Čermák 19. místo, Zdeněk Ustohal byl 25. a Martin Jech skončil na posledním 31. místě.  Do finále postupovalo prvních deset borců, ze kterých nakonec vyhrál Francouz Geoffray de Flaugergues, druhý skončil Belgičan Loïc Timmermans a na třetím místě se umístil Němec David Firnenburg.

                Finále už ale Marťas neviděl, protože se Štěpánem přejeli do nedaleké skalní oblasti Orpierre.  Tady dal Marťas zatím dvě 7a na OS a nacvičil dvě 7b na RP.  Podle nálady zde nějakou dobu zůstanou nebo se přesunou do Ceüse, kde momentálně leze i Adam Ondra.  Možná zajedou i do Chamonix, ale to už určitě popíší v samostatném článku.

                Jířa

Fotogalerie: Závod Evropského poháru mládeže ve Francii