Obecně k mládeži

  

Výcvik horolezecké mládeže v Horoklubu Chomutov

 

Horoklub Chomutov začal intenzivněji podporovat činnost mládeže již v roce 1997, kdy byla dokončena výstavba umělé lezecké stěny na Gymnáziu v Kadani. Od té doby v Kadani funguje Horolezecký kroužek mládeže, jehož vedoucím je Bohouš Dvořák. Za dobu jeho působení se v kroužku vystřídalo již několik desítek začínajících lezců. Základní náplň kroužku tvoří výcvik lezení na umělé stěně a seznámení s teorií základů horolezectví, které probíhá v klubovně. Probírá se nauka o výzbroji a výstroji lezce, počasí a orientaci v horách, bezpečnosti, jištění, záchrana a první pomoc atd. Praxi tvoří rozvíjení techniky lezení, fyzické i psychické zdatnosti, pohyblivosti, ale i rozhodování a spolehlivosti, zodpovědného přístupu k jištění a partnerovi na laně. Důležité je praktické seznámení se všemi jistícími prostředky, výstrojí a výzbrojí a jejich používáním.

Lezení na umělé stěně ale není pro mladé horolezce vše. Je to výborné nářadí k výuce a ke zlepšení technických dovedností a fyzické kondice, hlavně v zimních měsících, ale krása a obrovské možnosti lezení jsou v přírodě. A to je kapitola dvě, kterou s mladými lezci v kroužku praktikujeme. Jedná se o praktický výcvik na blízkých skalách v Perštejně, v nedalekých Labských pískovcích v oblasti Ostrova, Tisé, Rájce či německého Bielatalu. V letních měsících pořádáme pro pokročilejší členy klubu týdenní soustředění mládeže v italských Dolomitech.

V létě roku 2003 postavil Horoklub ve spolupráci s DDM v jejich posilovně malou lezeckou (tzv. boulderovou) stěnku.

Od září tak mohl začít fungovat horolezecký kroužek mládeže i v Chomutově. První rok však o něj nebyl příliš velký zájem, a tak byla stěnka využívána převážně členy klubu k tréninku. V září 2004 se však situace změnila a do kroužku se přihlásilo deset zájemců z řad mládeže. Výcvik mladých horolezců tak začal pod vedením Jirky a Marušky Šťastných probíhat i v Chomutově. Schůzky se konají každé úterý od 16.30 hod v DDM. V prosinci jsme se byli s dětmi podívat na stěně v Kadani, kde každý rok pro naší mládež pořádáme tzv. „Vánoční stěnu“. V různých lezeckých soutěženích zde mohly děti vyhrát nějaké sladkosti a při tom si vyzkoušet lezení na velké stěně s lanem. Od jara s dětmi navštěvujeme různé lezecké oblasti, kde si mohou vyzkoušet své lezecké dovednosti v praxi.

Pokud počasí a rodiče dovolí, budeme ve víkendových výletech a výcviku pokračovat i nadále a příští rok už třeba opět vyrazíme i na letní soustředění do hor.


Jířa Šťastný