Trousnická skála

(krušnohorské  Žulové  skvosty)

Milan Svinařík


Při pohledu z okna mám pocit, jako by snad ani nebyl leden a na mysl se vkrádají úvahy o sychravém podzimu. A právě na jednom z podzimních výletů ve svazích Vlčince, kdy hlavním programem byl sběr hub, jsme s holkama narazili na krásná skaliska zvaná Trousnická skála, která rozhodně stojí za zevrubnější popis. Že bylo rázem po houbaření, snad není ani třeba dodávat. Sběračskou vášeň rázem vystřídala vášeň kvakerská.
Trousnická skála, ačkoliv je značena na všech turistických mapách jako význačný vyhlídkový bod s nadmořskou výškou 948m, není dosud v horolezecké literatuře vůbec zmíněna. Nicméně i na této skále lze nalézt stopy po dřívějí horolezecké činnosti (staré skoby), takže lze předpokládat, že všechny lehčí logické linie byly již v minulosti prostoupeny. V podstatě se jedná se o několik nevysokých (max. 10m) skalních výchozů z žulového porfyru, vystupujících ze západního úbočí hřebenu Vlčince. Kromě masívů se zde nacházejí i pěkné skalní věže a věžičky a spousta balvanů roztodivných tvarů. Ze skalních výchozů se naskýtá nádherný rozhled zejména na západ. Za dobré viditelnosti lze dohlédnout až na Schneeberg a Ochsenkopf v Bavorském Fichtelgebirge, což je přes 80km daleko vzdušnou čarou.  Kromě nádherných rozhledů poskytují zdejší skály též zcela vyjímečně pěkné lezení. Skála je kompaktní, dobře „chytovatá“ a ačkoliv je zdobená výraznými vyrostlicemi živce (laicky krystaly) přesto neřeže do rukou. Potenciál pro lezení záleží na úhlu pohledu a zkušenosti uživatele. Lezeckých cest na lano pro průměrného kochače zde může být maximálně do 10 kousků. Klasických logických kvaků (bez lana) zde lze nasekat klidně i přes 30kousků za den, to záleží kdo jak si troufá. No a pokud se oblast pojme ortodoxně boulderingově, tak se v počtu možností posouváme o řád výš.
Přístup do oblasti je nejkratší azimutem z chatové oblasti Oldřichov, kam se dostaneme po silnici z Děpoltovic. V místě kde ze silnice odbočuje žlutá turistická značka se dá zaparkovat. Dále je třeba stoupat přímo do svahu lesem cca 800m až ke skalám. Převýšení je cca 150m. Zhruba 200m od skal budete křižovat dobře udržovanou lesní cestu. Les je v okolí skal v současnosti místy prokácený. Jako alternativní přístup lze použít modrou turistickou značku vedoucí přes Vlčinec, která vede přímo ke skalám.  Nicméně tato varianta je nevýhodná, jelikož možnost parkování je mnohem problematičtější a celkově je cesta ke skalám delší.
Pokusím se tuto minioblástku propašovat do nového průvodce Krušných hor, který by snad do konce světa měl vyjít. Nicméně do té doby lze bližší info čerpat buď z mého samizdatového průvodčíka, kterého lze stáhnout z https://skaly.7x.cz/trousnicka-skala , nebo z vrcholových knížek, které jsme osadili na Trousnické věži a Roztodivné věži. Jak už jsem se zmínil výše, Trousnická skála je předurčena hlavně skalním kochačům a kvakerům. Ale v kombinaci s cyklovyjížďkou to bude i „hodnotný sportovní výkon“, jak by řekl náš pokladník.                                                                                    
                                                                                                                                                         LdS