Novoroční předsevzetí, jsou zbytečné tlachání, mozek zbystří, tělo čistí, NOVOROČNÍ RÁCHÁNÍ

Broněk Bandas

1. 1. 2012

Jednou z metod posilování imunitního systému je otužování. Pod pojmem otužování se obvykle rozumí sprchování studenou vodou nebo plavání ve studené vodě. V širším smyslu slova však tento pojem zahrnuje celoroční pohyb a pobyt ve volné přírodě. Zvláštním druhem sportovního otužování je zimní plavání, prováděné ve vodě o teplotě pod 10oC.

Čtyři pětiny zemského povrchu pokrývá voda. Dvě třetiny lidského těla také tvoří voda. Po několika dnech bez vody člověk zemře. Snad právě proto slouží koupel nejlíp k tělesné i duševní očistě. Účinky tzv. hydroterapie byly známé už starým Řekům. Teplá voda tělo uvolňuje, studená dodává energii a pomáhá tělo pročistit. Takovou očistnou koupelí smýváme špatné síly a negativní vlivy, které na nás ulpívají při řešení každodenních stresů a styku s mnoha lidmi. Cílem očistné koupele je nalezení sebe sama a obnovení své integrity.

Protože Horoklub Chomutov je dobrovolné sdružení lidí, kteří si zvolili celoroční pohyb v přírodě za svůj životní styl, je logické, že otužování není členům klubu cizí. Vědomi si blahodárných účinků otužování obecně a očistné koupele obzvlášť, organizují členové výkonného výboru Horoklubu Chomutov už několik let vždy 1. ledna akci nazvanou Novoroční ráchání. V roce  2012 byla tato akce bohužel  poznamenána nepřízní počasí. Zatímco v minulých letech bylo potřeba prosekávat pořádnou vrstvu ledu, počasí v lednu 2012 bylo spíše aprílové a led by bylo potřeba na rybník zvaný Banda přivézt. Teplota vody se blížila 10o C – mezní hranici zimního plavání a právě naprostá absence sněhu a ledu, vysoká teplota vody i vzduchu se negativně projevily na počtu ráchajících se jedinců z Horoklubu. Obavy z malého účinku očistné koupele ve skoro teplé vodě způsobily, že se Ráchání zúčastnilo pouze šest členů oddílu. Za celé krátké roky konání této akce nejmenší počet. Věřím, že v roce 2013 bude zima k členům i příznivcům Horoklubu přívětivější, Bandu pokryje pořádná vrstva ledu, teploty klesnou hluboko pod nulu a do té pravé a jedinečné očistné koupele se nás vrhne mnohem víc.  

 

P.S. Nezbývá než dodat, že pro některé jedince je očistná koupel spíš Očistec. Ale zní to skoro stejně, tak co?

 

Broněk

 

Novoročního ráchání 2012 se zúčastnili : David Šimek, Broněk, Letoš, Blahouš, Deivi, Tom Hyksa ve vodě a  na břehu Šimkovi, Bandasovi, Dvořáčkovi, Chvojkovi, Halovi, Markéta Barcajová, Julie Řeháková, Jirka Kopecký s Bábovkou a Tomáš Buben s Agátou.

Fotogalerie: Novoroční předsevzetí, jsou zbytečné tlachání, mozek zbystří, tělo čistí, NOVOROČNÍ RÁCHÁNÍ