Dolomity s mládeží

Jířa Šťastný

25.7. – 3.8.2008

Již po sedmé vyrážíme na letní soustředění mládeže do italských Dolomit, letos opět do okolí Cortiny d´Ampezzo.  Stejně jako předloni máme zamluvený kemp Olympia, situovaný do údolí Fiames s nadmořskou výškou 1290 m. Soustředění se jako každý rok účastní členové obou našich kroužků mládeže a další začínající lezci, kteří zde sbírají zkušenosti pro lezení v horském terénu.  Z Chomutovského kroužku to jsou: Tomáš Hyksa, Mates Šťastný, Jana Šafrová, Lucka Lamparová a Týna Švambergová, z Kadaňského kroužku to jsou:  Honza Stütz, Pepa Mezník, Pepa Černý, Tommy Jindra a Nikol Wicherová,    z instruktorů má letos čas:  Bohouš Dvořák, Broněk Bandas a  já (Jířa Šťastný). Z dalších začínajících lezců se k nám přidávají: Honza Unger, Zuzka Konrádová a Deivina Šišovská, samostatně jsou tady s námi ještě Márty s Radimem a Olda s Lenkou.  Celkem je nás tedy v kempu 21 lezců z Chomutova.  Po postavení stanů dostávají všichni účastníci soustředění klubová trička a děláme společné foto.  Protože předpověď počasí na celý týden není moc příznivá, volíme raději kratší výstupy, abychom se vždy stihli včas vrátit.

V základní sestavě nás je sedmnáct, rozdělujeme se tedy na tři lezecké a jednu ferratickou skupinu.  Během týdenního pobytu přelézáme tyto cesty a via ferraty:

26.7.    Odpoledne se jdeme všichni projít za deště na vodopády do údolí Rio di Fanis, kam se dostáváme via ferratou „Giovanni Barbara“.

27.7.    Bohouš, Nikol, Mates a Tomáš:  Via ferrata „E. Bovero“ (černá) na Col Rosa (2166m)

Ostatní lezou krátké sportovní cesty v oblasti Crépe de Oucèra bassi, protože počasí nám příliš nepřeje.

28.7.    Jířa, Lucka, Jana:  „Via del Buco“  4 na Piccolo Lagazuoi 2778 m, 10 délek, 335 m

Honza Unger, Deivina, Zuzka:  (stejně jako Jířa)

Bohouš musí s Pepanem k zubaři.

S ostatními jde Broněk na krátké sportovní cesty na Cinque Torri.  Jelikož jsou zde cesty perfektně zajištěné, mohou si děcka zkusit některé i vyvést.

29.7.    Jířa, Týna, Tom: „Via Myriam“ 5 na Torre Grande (Cinque Torri), 6 délek, 150 m

Broněk, Nikol, Týna:  „Via Lusy Pompanin“ 4- Torre Lusy (5 Torri), 6 délek, 125 m

Deivina, Jana:  (stejně jako Broněk)

Broněk, Lucka:  „Via normale“  3+ na Torre Quarta bassa (5 Torri), 3 délky, 60 m

Bohouš, Mates a Pepové:  Via ferrata „Tomasselli“ (černá) na Fanis Sud 2 980m

30.7.    Jířa a Pepové: „J hrana“ 4+ na Hexenstein 2447 m, 6 délek, 210 m

Honza Unger, Zuzka:  4+ na Hexenstein 2447 m, 6 délek, 210 m

Broněk, Tommy a Nikol:  „J hrana“ 4+ na Torre Picc. di Falz. 2500 m, 7 délek, 230 m

Broněk, Tommy a Nikol:  „Z stěna“ 4 na Torre Grande Falz. 2500 m, 4 délky, 165 m

Deivina, Honza Stütz: (stejně jako Broněk)

Bohouš lezl s ostatními krátké sportovní cesty v oblasti Sas de Stria

31.7.    Jířa, Týna a Tommy:  „Preußova spára“ 5 na Torre Preuß 2700 m, 10 délek, 300 m

Broněk, Mates, Lucka:  „J hrana“ 4+ na Hexenstein 2447 m, 6 délek, 210 m

Deivina, Honza Stütz.: „Alvera“ 5+ na Cima Bos (2450m), 12 délek, 395 m

Honza Unger, Pepa Mezník, Zuzka:  sportovní cesty v oblasti Sas de Stria

Bohouš, Nikol, Jana, Pepa Černý a Zuzka:  via ferrata na Mt. Paterno (2746m) a Toblinger Knoten (2617m) v okolí Tre Cime di Lavaredo

1.8.    Jířa a Pepové:  „Via M. Speziale“  6- na Piccolo Lagazuoi 2778 m, 10 délek, 400 m

Deivina, Honza Stütz a Tommy: (stejně jako Jířa)

Broněk, Týna, Nikol:  „Via del Buco“ 4 na Piccolo Lagazuoi 2778 m, 10 délek, 335 m

Bohouš, Lucka, Mates a Tom:  via ferrata Ivano Dibona (červená) na Cristallo 3008 m

2.8.    Bohouš, Honza Stütz a Tommy:  odjíždějí dopoledne domů

Ostatní po sbalení stanů přejíždějí do oblasti Landro, kde buď lezou nebo odpočívají.

Ačkoliv nám letos počasí příliš nepřálo, vydrželi jsme v Dolomitech celý týden.  Díky včasným nástupům a brzkým návratům nás každodenní bouřka zastihla většinou již v kempu a nebo cestou do něj.  Sice jsme nemohli lézt žádné dlouhé cesty,  ale i tak si všichni vyzkoušeli lezení vícedélkových cest v horském prostředí, seznámili se s okolím Cortiny d´Ampezzo a na vlastní kůži poznali vrtochy letního počasí v horách.  Dospělí účastníci soustředění si cesty pod vedením instruktorů sami vyváděli, ostatní mládežníci lezli za instruktory a sbírali cenné zkušenosti pro lezení v horách.

I když počasí nebylo úplně ideální, přesto se většině účastníků soustředění líbilo a už se těší na příští rok.  Pokud se nám podaří sehnat dostatek finančních prostředků, určitě ho za rok opět uspořádáme.  Akce se uskutečnila za finanční podpory Ústeckého kraje a Českého horolezeckého svazu, kterým bych ještě jednou rád poděkoval.

Ahoj zase za rok.  Jířa

Fotogalerie: Dolomity s mládeží