Roháče 2008 aneb krásný podzim v horách

Blahouš Kluc

10. - 12. 9. 2008

Už dlouho jsem se chtěl podívat do Roháčů. K tomu, abych chtěl ještě trochu víc, se postaral Jířa svou hádankou „Hádej hádej Blahouši“ v Mantaně 7/2008, kde jsem měl rozpoznat podle fotky o jaký skalní masiv, nacházející se v Roháčích,  se jedná. K tomu mě „dorazil“ tatík, který se před nedávnem vrátil ze Západních Tater. Nepodařilo se mu dosáhnout Ostrého Roháče a hecoval mě tak dlouho u mnoha panáků slivovice, až jsem ho „vyzval na souboj“. Chlapskou jízdu ještě doplnil příbuzný Jarda.

Do okolí jsme vyráželi z pěkné vesničky Zuberec, kde nové vily rychle nahrazují dřevěné roubenky, neboť zde díky krásnému okolí cestovní ruch jen kvete. Usídlili jsme se v penzionu U Michala přímo v Zuberci, kde se o nás velice přátelsky starala paní Borsíková. Já jsem si alespoň vyzkoušel teplé a pestré jídlo místo sáčkových polévek, pohodlnou postel namísto spacáku a krosnu jsem vyměnil za batůžek se sváčou. Ceprovský život je fakt pohodlný :-).

První den jsme využili krásného počasí a táta mi dokázal, že má ještě výdrž a vůli. Sice na cestě prožil nějakou tu krizi a křeč, ale popral se s tím nad očekávání dobře. Je to frajer. Myslím, že jsme vybrali nejlepší termín a to začátek září, kdy poleví nápory turistů, počasí je poměrně dobré, na hřebenech se nachází zralé brusinky a borůvky, jejichž barva dodává celým horám neopakovatelnou atmosféru.

10. 9. 2008 Ťatliakova chata (1005m) - po silnici k Ťatliakovu pliesku - po zelené do sedla Zábrať (1656m), zde přichází krásné výhledy - Rákoň (1879m) - Volovec (2064m), na vrcholu většina lidí otáčí, výhledy famózní - Ostrý Roháč (2088m), cesta k jeho vrcholu je opatřena řetězy - Plačlivó (2125m) - Smutné sedlo (1963m), čas sice máme dobrý, počasí krásné, ale raději sestupujeme po modré do Smutné doliny, kde se napojujeme na zelenou k Veľkému Roháčskému plesu - nepříjemný sestup přes Roháčský vodopád k Ťatliakově chatě.

11. 9. 2008 Ťatliakova chata (1005m) - po silnici k Ťatliakovu pliesku - sedlo Zábrať (1656m) - Rákoň (1879m) - Lúčna (Končisté 1653m), po cestě plantáže brusinek - po zelené do Sedla pod Osobitou (1521m), jedná se o dlouhý zvlněný pochod po hřebeni, kde se střídají lesy s loukami - Zverovka chata (1028m), v lese brutální sestup k chatě - Ťatliakova chata.

12. 9. 2008 Měli jsme možnost vidět baču pana Borsíka, jak vyrábí ovčí sýr. Pan Borsík ochotně přidal i výklad. Nezapomenutelný zážitek. Dále jsme se vydali do místního Skanzenu, což byla pěkná kulturní tečka za vydařeným výletem.

A výsledek hádanky? Myslím, že se jedná o kopec Bobrovec, v levé části obrázku Chocholowskie Mnichy, v pravé části vrcholy Hrubas a Wielkie Turnie.

 

Účastníci : Blahouš Kluc st., Jarda Fučík, Blahouš „Smrtihlav“ Kluc

 

Fotogalerie: Roháče 2008 aneb krásný podzim v horách