Odpadkyáda 2008

Honza Unger

4.5.

Odpoledne okolo půl šesté mě, Lucku, Janu a jejího bráchu Honzu nabírá Pája do jeho samochodu a už valíme směr Tisá, k Dádě a Atomovi. Dáda nás s úsměvem vítá okolo sedmé a sotva si zabereme nocležiště už nás vyhání na dřevo. S vidinou palačinek slíbených za práci makáme jak draci, když tu zahlédneme Honzu, který za sebou vláčí celý strom. U ohně se rozvášníme na spoustu rozmanitých témat, opečeme si pár buřtíků a během toho se přiřítí i Venca s Jakubem, který mimochodem zabrzdí o Dády auto. Později ještě přijíždí Šíša s Bróňou, která nám přiveze ingredience na vynikající palačinky, neposedného pejska - Peggy a nevypočitatelnou kozu - Týnu. Zdlábneme véču, za kterou Dádě děkujeme a udílíme tímto řád myšího kožíšku. Lucka s Janinkou zdolají horu s názvem „nádobí” a můžeme si užít legraci i napětí při stolní hře Trans Amerika, dokonce se k nám připojuje i Míša s Ivou. Zmoženi smíchem a přemýšlením všichni uleháme do hajan.

 

5.5.

Probouzíme se do mlhavého rána a psychicky se připravujeme na odpadky, které nás volají do skal. Na místo srazu jedem v nákladovém prostoru Atomovo dodávky. Vyfasujeme pytle, rukavice a už nic naší uklízecí sestavě (Dáda, Bróňa, Šiška, Luciferka, David, Pája, Týna, Jana, Honza, Lucka a já) nezabrání vyrazit na rozcestí za Turistickou chatou k Modřínu. Vyskáčeme z auta a postupně procházíme po cestě k Modřínu a sbíráme odpadky. Kousek od skal nalezneme větší množství plastového bordelu po lesákách. Pod skalama toho moc není, pár plechovek a mrtvej zajíc v pytli u Rajský. Až na dolní cestě s hrůzou objevujeme několik hromad stejného plastového bordelu jako předtím. Už nemáme pytle, tak vše nahromadíme k cestě a zhnuseni s nadávkami u úst se vydáváme domů.

Na baráku uvařím holkám k obědu dva druhy polévky, sám nakonec zhltnu tři talíře horké gulášovky. Odpoledne se vyčasí, dokonce vyleze i mozol. Usadíme se venku na sluníčku, když se nás přijde Broněk zeptat, zda bychom ještě nepomohli s černou skládkou. A tak odhodlaně vyrážíme na parkoviště u zatáčky, kde naplníme lahvemi, plechovkami,petkami a všelijakým humusem asi 15 pytlů, bohužel jich víc nemáme a ještě spousta tam toho zůstane. Myslíme si, že si majitel nějaké hospody spletl tento lesík s popelnicí. Což nás rozčílí ještě víc. Kluci jedou odvézt odpad a my se pomalu přesouváme na horní parkoviště a cestou sbíráme další plechovky a dokonce patník, o těch jsme si mysleli, že jsme je posbírali už minulý rok. Vpodvečer přijíždí Svinča s Květuškou a holky jsou z dvojčátek v sedmém nebi, asi by to chtělo ještě jedno, aby se o ně neporvali. Viď Šiško…

Už je večer, bus nám jede v půl deváté. Broněček mě, Lucku, Janu a Honzu odváží na zastávku. Pan řidič je veselý a po necelé půlhodince nás vyloží na autobusáku v Ústí, procházkou to vezmeme na vlakáč Ústí Západ, kde máme asi hodinu čas. My si hodláme tento víkend užít naplno a proto paříme Trans Ameriku do zblbnutí. Kupodivu vláček přijíždí na čas a odjíždí ve 22:25 směr Chomutov. Cestou hrajeme žolíky a dojídáme co zbylo. Janča s Luckou už usínají a těší se do postýlek. Vystupujeme ve 23:45 a rozcházíme se každý svým směrem, jedna dvojka, druhá dvojka.

Vážení a milí, Vy, co jste vydrželi číst až sem, se vlastně dozvíte, jaké jsou výsledky: zúčastnilo se 84 sběračů a sběraček, sesbíralo se asi 80 kg odpadu, vypili se 2 sudy piva a snědlo se 8 kg buřtů a 7 chlebů.

Honza a Lucka

Fotogalerie: Odpadkyáda 2008