Kamieniec u Krosna - Polsko

Blahouš Kluc

Vzhledem k tomu, že se poměrně často nacházím v jihovýchodní části Polska (cca 100km od slovenských a ukrajinských hranic), mohu se čas od času věnovat poznávání místních skalek v okolí města Sanok. Po Kamieni Leskim jsem byl nucen jet dále a to asi 40 km od Sanoku do blízkosti města Krosno, kde se nachází pěkná pískovcová oblast s krásnými liniemi všeho druhu. Pravděpodobně se nevyplatí jet do tak odlehlé části Polska jen kvůli lezení, ale určitě je prozkoumávání nových oblastí vhodné spojit např. s rekreací u jezera Solina, které je srovnatelné s naším Macháčem, nebo turistikou do blízkých hor Bieszczady.

 

Přístup: bus z Krosna - www.marcel-bus.pl, https://www.krosno24.pl/busy.php

              auto - vystoupíme v Czarnorzekach (asi 5 min. od Krosna) na parkovišti před rezervací "Przadki", odkud se po černé značce přesuneme asi 20 min. k ruinám kamienieckeho zámku. Mohu doporučit zaparkování auta přímo v blízkosti ruin zámku.

Co sebou: 50 m lana, 10 expresek, pár smyček.

Materiál a zajištění: jedná se o velice pevný písek, kde se velice často nachází rajbáky nebo oblé chyty, ale také sokolíky, spáry, převislé stěny atd. Valná většina cest je zajištěna borháky (slaňovací kruhy), neboť struktura skály v podstatě nedovoluje vkládat vlastní jištění, přičemž hustota jištění umožňuje lézt na prvním i "nemorálovým" lezcům. Magnézium je dovoleno. Oblast se skládá z osmi věží a masivů různých tvarů (do výšky 20m), kde se nachází asi 86 cest. Oblast je bezprostředně umístěna u zříceniny. Co se týče obtížnosti cest, tak to není úplně jednoduché. Převodní tabulku z polské stupnice, která hodnotí v této oblasti obtížnost, jsem nenalezl. Obtížnost VI už nechá člověka zapotit, řekl bych srovnatelné s 6 UIAA. V oblasti se vsak nachází většinou těžší cesty. V průvodci není však napsán autor a rok vzniku cesty, tedy dle vlastní zkušenosti vím, že není VI jako VI.  

 

Lezecká stránka místních lezců s výběrem skal: https://www.rkw.org.pl/index.php?option=content&task=category&id=94&Itemid=45

 

Topo Kamiencie {PDF}:

https://www.rkw.org.pl/materialy/kamieniec/kamieniec.pdf