Činnost chomutovského kroužku mládeže v roce 2008

Jířa Šťastný

I v roce 2008 jsme v chomutovském horolezeckém kroužku mládeže pokračovali s výcvikem mladých horolezců.  S těmi mladšími jsme se scházeli každé úterý odpoledne v DDM v Chomutově a s těmi staršími jsme ve čtvrtek odpoledne jezdili na stěnu do Kadaně, kde probíhal společný výcvik se členy kadaňského kroužku.  Za celý rok jsme se sešli 40x v DDM a 20x jsme byli na stěně v Kadani.

Jen co se na jaře udělalo hezky, začali jsme ve čtvrtek místo na stěnu jezdit do skal.  Jelikož za odpoledne se toho moc stihnout nedá, navštěvovali jsme blízké skalní oblasti jako Citera, Tramspké skály, Kočka, Skály nad Vysokou Jedlí či Mostecký Špičák.  Od dubna do června jsme stihli šest odpoledních výjezdů.

V březnu jsme se s mládeží zúčastnili tradiční klubové akce: „Otvírání skal“ na Bořni a v dubnu „Jarní metodiky“ v Perštejně, kde si horolezečtí začátečníci měli možnost vyzkoušet základní techniky, nutné pro zachycení pádu prvolezce, postup po feratě, přelanění, jümarování nebo provizorní slanění.

Pokud bylo hezky i o víkendech, vyráželi jsme se zkušenějšími mládežníky do skal.  Nejčastěji jsme byli lézt v Saku. V roce 2008 jsme navštívili např. tyto oblasti: Rathen, Falkenstein, Kleiner Zschand a Bielatal.  Ale nevynechali jsme ani českou stranu Labských pískovců, byli jsme lézt např. v Ostrově a Tisé. Když nám na písek počasí nepřálo, zajeli jsme se podívat třeba na Čimu v Brné.  V roce 2008 jsme s mládeží stihli celkem 11 víkendových akcí.

Hlavní akcí výcviku mládeže bylo opět letní soustředění, které se již po sedmé konalo v italských Dolomitech.  Celkem se ho zúčastnilo pět členů z chomutovského a pět z kadaňského kroužku mládeže pod vedením tří instruktorů.   Během týdenního pobytu jsme přelezli spoustu dlouhých cest a via ferrat v nádherném horském prostředí Dolomit.

Na podzim jsem musel s Bohoušem absolvovat dvě víkendová doškolení instruktorů, takže na víkendové výjezdy s mládeží už nezbyl čas.

S těmi nejstaršími mládežníky jsme společně vyrazili na „Poslední slanění“, což je největší akce, pořádané každý rok Horoklubem Chomutov jako neoficiální ukončení lezecké sezóny.  Vloni se tato akce konala 1.11.2008 v Českých Hamrech  a díky nádhernému počasí se nás na dopolední hře sešlo sedmdesát, včetně značného počtu dětí a mládeže.  Myslím, že hra se všem účastníkům líbila, stejně jako večerní kulturní program, o který se postaraly kapely Album a River.

Poslední loňskou akcí, pořádanou Horoklubem Chomutov v přírodě, byl „Běh na Jedlák“.  Na startu ve Vysoké Peci se sešlo asi 25 účastníků, kteří vyrazili na trať s převýšením asi pět set výškových metrů, končící na vrcholu Jedláku v nadmořské výšce 851 m.  Z mládežníků se nejlépe umístil Mates Šťastný, který obsadil páté místo mezi dospěláky.

V úterý 5.12. se na stěně v Kadani konala tradiční podzimní akce pro mládež: „Mikulášská stěna“.  Pro děcka byla připravena spousta sladkostí, které si ale musela zasloužit v různých soutěžích.  Byly to například: gladiátorské závody, zhoupnutí do kyvadla, odskočení v převisu apod.. Po dvou hodinách si děcka odnášela zasloužené dobroty a my jsme byli spokojení, že se jim akce líbila.

V podobném duchu se konala i „Vánoční stěna“, která vloni vyšla na čtvrtek 18.12.2008.  Na stěně v Kadani byly opět připraveny různé soutěže, tentokrát to byly například: lezení po slepu, lezení se zátěží, přejezd po kladce, vysoké lanové aktivity apod.  Děcka za jednotlivé splněné soutěže sbírala body a vítězové si nakonec mohli vybrat některé z připravených cen.

Poslední akcí roku 2008 bylo „Zdobení vánočního stromečku pro zvířátka“, která se po několika letech vrátila opět do Perštejna.  Sešli jsme se za setmění pod skalami u ohýnku a v příjemné atmosféře si zde opekli buřty.  Potom jsme přešli k lesu, kde už svítíly svíčky na stromečku.  Zvířátkům jsme tady zanechali kaštany, mrkev, jablka a další pochutiny, přitom si zazpívali koledy, předali malé dárky a popřáli jen to nejlepší do nadcházejících vánočních svátků a příštího roku 2009.

Doufám, že i v příštím roce se najde alespoň několik členů klubu, kteří se budou ochotni ve svém volném čase věnovat výcviku dětí a mládeže a že se nám podaří sehnat dostatek finančních prostředků pro tuto činnost.

Jířa Šťastný

PS:      Horoklub Chomutov v roce 2008 finančně podpořilo Město Chomutov dotací na činnost.  Výcvik dětí a mládeže finančně podpořil Ústecký kraj z programu volnočasové aktivity dětí a mládeže, Český horolezecký svaz a Severočeské doly, a.s..

Fotogalerie: Činnost chomutovského kroužku mládeže v roce 2008