Jarní metodika 2005

Broněk Bandas

Březen – za kamna vlezem, duben – gumu si chytnem. Tak nějak by asi mělo znít známé pořekadlo upravené  pro členy Horoklubu Chomutov. Nácvik zachycení pádu prvolezce patří už léta do náplně Jarní metodiky oddílu a nejinak tomu bylo i letos. Řady pravidelných pořadatelů akce byly mírně zdecimovány neúčastí Jíři a Svinča, kteří odjeli řádit na Mikleho svatbu, ale obvyklý průběh metodiky výrazně ovlivnila jiná potíž. Nebyli nováčci! Pneumatika se sice házela, ale bezpečné jištění si připomněli jen někteří dlouholetí lezci a Ríša s Pepou z oddílu mládeže. Nutno říct, že pro ně metodik Honza připravil bonus v podobě prodloužení pádu o více než dva metry proti loňskému roku a tak si  velmi pěkně zalétali. Aktivnější byla, a pochvalu si zaslouží, krásnější část Horoklubu. Děvčata dobře ví, že udržet tloustnoucí spolulezce je stále těžší a taky že ty horolezecké pojistky nejsou nic moc. Protože byl krásný jarní den, metodici oddílu se velice rychle domluvili a cvičnou via ferratu nebo Tyrolský traverz už ani nepřipravovali a přidali se k větší části účastníků, kteří mezitím obsadili většinu cest v Perštejně. Řídnoucí řady zájemců o metodiku jsou alarmující a možná si vynutí změnu formy metodiky. Z důvodu nezájmu byla i zrušena nedělní metodika a zdravověda v tělocvičně a tak Jakub požádal o přezkoušení přímo pod skalou. Všechno probíhalo docela dobře. Figurant zkroucený pod kamenem výborně skučel, na zemi vysypané obvazy působily věrohodně, Jakub přikládal dlahu – no a v tu chvíli šli kolem turisti. Měli jsme co dělat, abychom figuranta ubránili a vysvětlili jim, že tu záchranku přeci jen volat nemusí. A tak se krásný den překulil do odpoledne. I když metodika neproběhla úplně podle našich představ, sešlo se ve skalách 26 lidí „stejné krevní skupiny“ ( 17 členů Horoklubu ), zalezli jsme si, popovídali, nasákli atmosférou – prostě to bylo fajn. Doufám, že díky zároveň proběhnuvší brigádě po které Honza odvezl ze skal čtyři pytle odpadků, si příjemné prostředí skal v Perštejně užijí i další horolezci. 

Broněk

 

Jarní metodiky se dne 23.dubna 2005 zúčastnili tito členové Horoklubu : LeToš, Meky, A.P.Baltazar, Luciferka, Atom, Bohouš s Ríšou a Pepou, Honza a Jíťa, Barbucha s Kubíčkem, Magistr Kelly, Jakub Tichý, Jarda Ďurkovský, Petr Sailer  a Broněk.

 

P.S. Jarda Ďurkovský tenhle hezký den ozdobil přelezením Lavareda 8/8+ stylem RP. Pořád je co lézt. Tak se pojďme snažit!

Fotogalerie: Jarní metodika 2005