Horokroužek na skalách

Bohouš Dvořák

Horokroužek na Kozelce 5.června 2005

 

            Tak nás na počasí nejistý víkend a moje nejistá bolavá páteř konečně dostaly také na Kozelku. Stolovou horu u Nečtin za Manětínem. Ráno sprchlo, takže jeli jen dva kluci. No co, zalezli si. Sopečný tuf, na kterém se zde leze, viděli poprvé. Ale zvykali si rychle. Já jsem doteď nemohl ani chodit, natož lézt. Pro neznalého to musel být pohled dost komediální, neboť jsem si s sebou nesl na kopec židli – skládací. Klukům byla shora shozena dvě lana, načež jsem slanil já se židlí, ze které jsem občas i jistil. Kluci byli „na rybu (na couru), takže žádné pády se nekonaly. A to občasné vyvěšení jejich 50kil do lana? To nemohlo s mojí osobní hmotou ni pohnout, ni ji zvednout. Začali jsme klasicky u Velkých stěn na Kobyle a postupně zvyšovali obtížnost ze 4. na 6. stupeň. Celkem každý vylezl 11 cest. Vylezli, přestože z některé padali jak zralé švestky, nedali se, dali další pokus, a další, až cestu pokořili. Je jim 13 let, často měli hendicap výšky, nepřešáhli do dalšího chytu. Ale z toho se vyroste.

Kluci to myslí s lezením vážně, už si pořizují osobní lezeckou výbavu. Pěkný komplet pro ně nabízí třeba fy Rock Point za 1500 Kč (sedák, mag.pytlík, popruh a maglajs, osmu s karabinou HMS). V srpnu jedou oba na horotábor od ČHS do chatiček v Ostrově, vede to Bimboška. Na podzim už budou o krok napřed.

                                               Bohouš

 

Horokroužek v Perštejně na jaře 2005

 

            Od poloviny dubna jak již je v HK zvykem jezdíme pravidelně ve středu (čtvrtek) do skal v Perštejně. Celé jaro, výjimku způsobí občas déšť nebo moje záda. Je půlka června a my, tj. ti kteří jezdí, máme již snad všechny nám dostupné cesty přelezeny. Kluci přelézají znovu ty nejhezčí, nebo ty, které je odrazily. A lepší se. Zkracují časy a technika je čistší. Prostě trvalé opakování naučí – i Dalibora na housle housti – a kluky technicky lézti. Gymnasti vědí.

Perštejne, Perštejne, je zde krásně, a my jsme zde do roka a do dne zase, a to furt a ne vzácně.

                                               Bohouš

 

 

Fotogalerie: Horokroužek na skalách