Novoroční ráchání 2015

Broněk Bandas

Kdo by to při prvním Novoročním ráchání v roce 2010 řekl, že se ráchání stane pravidelnou akcí Horoklubu. Možná to překvapí i vás (mě to překvapilo), ale smývání nánosů špíny a stresů roku předešlého,  ledovou koupelí v první den roku nového, mělo letos šesté pokračování. Protože i takové malé výročí stojí za oslavu, konala se 1. 1. 2015 na břehu Bandy grilovačka a svařáček byl pro každého, kdo se aspoň přišel podívat.

Šesté výročí je i čas pro malou statistiku. První Novoroční ráchání spískal v roce 2010 David Šimek. Konalo se na rybníčku u vstupu do Bezručáku zvaném Hřebíkárna. Tehdy se nás tam sešlo asi dvacet, ale koupel si dalo „jen“ devět odvážlivců. Záměrně neříkám otužilců, protože nikdo z nás pravověrný otužilec není. V roce 2011 jsme se přesunuli na Kamenčák. Na loděnici se nás sešlo hodně, ale rekord nepadl. Do ledových vod nás šlo opět devět. V roce 2012 bylo ráchání na Bandě a účast nebyla velká, stejně tak jako v roce 2013. Pouhých šest plaváčků, ale legrace veliká – ostatně jako vždy. Rok 2014 a opět Banda. Tentokrát se počet koupajících zvýšil na sedm statečných, ale vypadalo to, že laťka v počtu koupajících se, nastavená v roce 2010, nebude překonána. Zbývá rok 2015.

Na Bandě jsem se byl podívat dva dny před rácháním. Po hladině přebíhaly vlnky, zima byla mírná.  Nebylo potřeba aktivovat hasiče s motorovou pilou na vyřezání díry do ledu jako v jednom z minulých ročníků. S tím jsem odjel a po dvou dnech jsem marně vyhlížel LeToše se sekyrkou. Na Bandě se vytvořil slušný ledový příkrov a kladivo, které jediné jsem našel v autě, na vytvoření díry nestačilo. Naštěstí u stavidla byl led slabý a podařilo se nám vytvořit slušnou díru házením kamenů.  U stavidla se bohužel taky shromažďuje bahno. Blahouš a Ivánek, první dva, kteří skočili do chladných vln, vytvořili pro ostatní slušný bahenní zábal, ale Horoklubáci jsou z části tvrdí a z části natvrdlí a tak to nikdo z jedenácti plavců nevzdal. Rekord! Na břehu byla početná skupina fanoušků, Maruška vařila svařák, Míša pekla klobásy, slunce svítilo, děti sbíraly v blátě zamrzlé škeble, zasádrovaný Jířa vypadal v křesílku jak Švejk, když táhne na Bělehrad a pilo se a jedlo se a povídalo se. Prostě hezký den. Pod vlivem prožitého očistného okamžiku a asi trochu i pod vlivem vypitého svařáku jsme akci hned vyhodnotili a domluvili se, že příští rok to dáme zase na Kamenčáku, a že svařák a klobásky nemusí být jen na výročí.

Tak v roce 2016 na koupanou.

 

Broněk

P.S. A ještě trochu statistiky.

Pět ponoření

LeToš, Deivina, Blahouš, Broněk

Čtyři ponoření

David Šimek, Šíša Bandaska

Dvě ponoření

Luciferka, Verča, Tomáš Hyksa, Jarda Bábovka Hála, Jíňan

Jedno ponoření

Jířa, Pepa Mezník, Julka Řeháková, Pavel Petrák, Ivan Vánek Bubla, Honza Král, Michal McGiver Steňko, Maruška Kašpárková

 

Fotogalerie: Novoroční ráchání 2015