Ufo vs. uzly

Blahouš Kluc

Tato úvaha pojednává o jistících pomůckách UFO versus uzly, resp. smyčky. Považuju se za rekreačního lezce na pískách a moje výkonnost se nachází v šedém průměru, nicméně takových jako já je jistě více než těch, kterým stačí na zadku pár pohupujících presek a přeběhnou nějakou desítku. Nutno říct, že nepoužívám UFO. Nějak jsem nevěděl, jak se k tomuto jištění postavit a co mi na něm vlastně vadí. Před nedávnem jsem provedl náhodný prvovýstup v Ostrově (alespoň není dosud nikde uveden). A protože jako každý lezec mám z takového počinu radost, tak jsem do něj navrtal svého kamaráda, který posléze přišel. Pozorně jsem ho sledoval, jak po přelezení patestu osahává hranu, od které začínají obtíže, ale jaké to zklamání, když na sedáku nahmatá správnou velikost UFA a během pár vteřin ho umístí do doprava ubíhající spáry, kde perfektně padne. Najednou jsem si uvědomil, že je ve zcela jiné situaci, než já před hodinou, když jsem ohledával s napětím spáru a hledal místo, kam bych usadil uzel. To se mi nakonec podařilo, ale na mojí váhu (90kg samozřejmě ve svalech) mi přišel přeci jenom málo, tak jsem nahazoval do spáry malou velikost „dětské hlavy“. Po usazení obou jištění jsem raději ještě slezl z patestu a vystavil jištění zatěžkávací zkoušce, prostě srandy kopec. A kamarád o všechno toto hašteření se skálou přišel. Poté stejně jako já musel zabojovat v poněkud nepříjemném místě, ale já jsem cítil, že když to přeženu, tak přeci jenom se lépe dělají delikátní kroky nad kruhem a jinak nad nejistou smyčkou. Když jsem odcházel, tak jsem se nemohl ubránit pocitu, že podmínky, za kterých jsme to my dva vylezli, byli prostě odlišné. Poté polemizuju s dalším kamarádem, kterého považuju za velice dobrého pískaře a říkám, že v desateru na webu piskari.cz odsuzují použití UFA (Na UFO se dívám jako na pomůcku, která může snadno degradovat cestu a není pro mě v souladu s tradicí lezení na písku.). On na to reaguje, že dříve také neměli lezečky a takové vybavení jako my, a kdyby to měli k dispozici, tak by to jistě použili. Na to těžko můžu nějak argumentovat, protože je jen málo lidí, kteří jsou tak disciplinovaní, že by nepoužili takových vymožeností, ačkoliv by jinak určitě měli lepší výkonnost.

Po tomto zážitku, světe div se, jsem nad tím musel furt přemýšlet (jako by nebyly větší problémy na světě). A došel jsem k závěru, že já UFO nechci používat stejně jako kožené rukavice (třeba někdy změním názor), protože lezu na písku především pro zábavu a mě baví i to zakládání uzlů a vymýšlení, kam je uložit. UFO mi přijde trochu jako navigace v silničním provozu, prostě zeslabuje myšlení. Ohledně jiných lidí bych se vyhýbal striktnímu odsuzování, protože argument, že použití UFA je bezpečnější, můžu v této sterilní době, kde se preferuje zejména výkon a „helma i do sprchy, co kdyby něco“, jen těžko odsuzovat.  

Jsem rád, že jsem si konečně uvědomil, co mi vlastně na UFU vadí. Jak mi řekla Renča: “Když založíš dobrej uzel, tak se z toho strašně raduješ.“ a já se chci prostě bavit pískařením.

Blahouš