Horoklubácké svatby

Jířa Šťastný

29. - 30. 5. 2015

V letošní červnové Mantaně byla krátká obrazová zpráva o svatbě Easyho a Veroniky, která se konala v pátek 29. 5. 2015 na Malé Skále.  Protože se ale tento víkend konala i další svatba, a sice Longa a Kláry, naplánovali jsme si návštěvu obou, aby to nebylo někomu líto.

Protože Easy s Verčou měli obřad už v poledne, stihl ho na poslední chvíli jen Blahoš s Renčou.  My jsme vyrazili z Chomutova až po práci, a tak jsme do Malé skály přijeli navečer, po pěkném polezení na Radoňovické plotně.  Jelikož svatba byla ve stylu Hippies, ještě před příjezdem jsme se převlékli do stylových obleků, do přehrávače vložili Boba Marleyho a s volume naplno jsme přijeli na místo jejího konání.  Jak později podotkl Broněk, kromě hudby se z okének měl linout i kouř marihuany, ale myslím, že i tak byl náš příjezd nepřehlédnutelný.

Ačkoliv Easyho už pár let znám a byl jsem na mnoha svatbách, trochu mě jejich pojetí svatební veselice překvapilo.  Na to, že pivo si točí každý sám podle chuti, jsem zvyklý, ale že si má každý ugrilovat i jídlo, mě trochu překvapilo.  Zřejmě jsem nebyl jediný, a tak se grilování nakonec ujal Blahoš, a do pozdních večerních hodin stál u grilu, dokud nedošlo maso.  Také mě překvapilo, že nebyla zajištěna žádná hudba, což jsme ze začátku řešili přistavením auta k plotu a pouštěním CD z okénka, později se osazenstvo přesunulo pod střechu žluté plovárny, kde se Blahoš ujal kytary a nepustil jí z ruky až do časných ranních hodin.  Ale jinak to byl super mejdan, tímto ještě jednou moc děkujeme Easymu a Verče za pozvání a za zjištění, že i svatební hostina může být ve stylu „Také it Easy“.

Zatímco většina osazenstva se po ránu chystala na vodu, já jsem si šel s Blahošem na chvíli zalézt na Panteon.  Protože svatba Longa a Kláry začínala ve 14.00 hod na tábořišti Grimovy doly u Rychnova nad Kněžnou, nezbylo nám nic jiného, než se v poledne s ostatními rozloučit a vyrazit na cestu.  Díky podrobným instrukcím nacházíme místo konání bez problémů a dokonce přijíždíme s krátkou časovou rezervou.  Na louce, kde parkujeme, je již docela dost aut a další hosté přijíždějí.  V pozvánce bylo psáno, že obřad i hostina budou probíhat na louce, čemuž máme tedy přizpůsobit svůj „dress code“.  V lezeckých kalhotech a klubovém tričku jsem si ale najednou připadal trochu divně, když z jiného auta vystoupila paní v šatech a pán v obleku a z několika dalších aut vystoupili lidé v policejním stejnokroji.  Nicméně jsem se nedal odradit, koneckonců jsem na sebe kromě hippies převleku stejně nic jiného neměl, a vyrazili jsme k nedalekým dřevěným objektům.  U prvního z nich nás přivítal Long, také v policejní uniformě, a v kuchyni se k nám hlásil Dick s Terezkou.  Jak jsme později zjistili, byli to jediní lidé, které jsme na této svatbě znali.  Svůj domnělý handicap s oblečením jsem si napravil po příchodu k ohni, kde seděla parta trampů v maskáčích, kteří tu evidentně nebyli náhodou.  Protože pořád drobně pršelo, svatební obřad byl o chvíli odložen, ačkoliv na výrazně zlepšení to na obloze příliš nevypadalo.  Po zhruba půl hodině přeci jen přestalo pršet a tak mohl být obřad zahájen.  Trampové na jedné straně a policisté na straně druhé vytvořili kordon, kterým prošel nejprve Long a po chvíli i Klára s maminkou a družičkami.  Pak už proběhl klasický obřad, na jehož konci opět začalo pršet, tak jsem nad nevěstou rozvinul deštník, aby jí mohli všichni popřát vše nejlepší do společného života s Longem.

Po společném i samostatném focení si pro novomanžele jejich kamarádi připravili veselé soutěžky, za které získávali dary ze seznamu, který pro hosty připravili.  Ale dary nebyly obyčejné, byly to velice vtipně zvolené náhražky, takže se všichni dost pobavili.  Potom již byl zapálen velký oheň na louce, kam se postupně všichni přesunuli od menšího ohně, u kterého se grilovalo maso.  V kuchyni byla k dispozici polévka a guláš, na louce se čepovalo pivo a kofola, u ohně se střídali různí hudebníci, takže o zábavu a občerstvení rozhodně nebyla nouze.  Dokonce i počasí se umoudřilo a kdo chtěl, mohl odejít kousek dál od ohně a pozorovat hvězdy.  Long s Klárou se později nenápadně vypařili do připraveného teepee, kde si zajisté užili svatební noc.  Ostatní postupně odcházeli spát do svých stanů nebo jen tak pod širák na louky, kterých tu bylo k dispozici několik.

Ráno nás probudilo sluníčko a krásné počasí.  Po snídani většina lidí odjela, ale nám se nechtělo z tak krásného místa hned prchnout, a tak jsme s Maruškou ještě nějakou dobu zůstali a pomohli ostatním s úklidem celého areálu.  Když již bylo vše skoro uklizeno, rozloučili jsme se se zbylými lidmi, a vyrazili domů, protože jsme to přeci jen měli pěkný kus cesty.  I Longovi touto cestou ještě jednou děkujeme za pozvání a už se těšíme na další Horoklubáckou svatbu, která už je na spadnutí :o).

Jířa

Fotogalerie: Horoklubácké svatby