Mistrovství České republiky mládeže v Písku 2013

Martin Jech

Dne 19. 10. se konalo v Písku MČRM v lezení na obtížnost.Vzhledem k tomu, že tento závod byl pro mě velmi důležitý, nastavil jsem trénink tak, aby druhý vrchol sezóny spadal na tento závod.

Tím pádem jsem týden před ČPM v Jičíně (21.9) vypustil skály a začal se věnovat plnohodnotnému tréninku na překližce.První zkouškou formy bylo dospělácké MČR ve Zlíně, kde se mi podařilo umístit v semifinále na 14. Místě jako 2. Junior za Petrem Čermákem.Mohlo to být sice ještě o něco lepší, ale i tak byl vidět silový posun od Jičína a zároveň se jednalo o kvalitní trénink na závodních cestách.Následovaly další dva týdny, které jsem zpočátku mírně přepálil a v trénincích jsem nakonec nezvykle odpadával kvůli nedostatku kůže.Poslední týden před závodem jsem tedy řádně zarestoval, abych nebyl bržděn únavou.

Konečně nastal den D a po dvou hodinách cesty a přespání u příbuzných vcházím do Areálu písecké stěny, registruji se a pomalu se rozkoukávám po cestách, které nebyly úplně normální.V týdnu zde totiž probíhal kurz stavěčů, jehož úspěšní absolventi získali licence „Stavěč ČHS“.Cesty byly velmi pěkné a díky použití mnoha struktur od aixu se zde nacházeli spíše evropácké kroky.Do závodu bylo v mé kategorii (A) přihlášeno 13 lezců.Konečně se začíná lézt a naše první cesta se nachází v levé hraně pravého profilu.Na začátku sice trochu plaším, ale jakmile se rozlezu, daří se mi cestu jako jedinému v naší kategorii topovat.Druhá cesta vede pro změnu v pravé hraně hlavního profilu a je v ní víc struktur, než na většině českých bouldrovek.Opět parádní cesta s mírnými bouldrovými pasážemi a dobrými odpočinky.Pata šla dát skoro v každém druhém kroku, takže jsem byl ve svém živlu.V této cestě padám opět z naší kategorie nejvýš, a to chyt pod topem nejspíš kvůli smeknuté noze.Do finále tedy postupuji z první pozice, to však nic neznamená.

Následovala několika hodinová pauza čekání na finále, ve které proběhly bouldrové závody lezců, kteří se nedostali do finále a stavěči z plošiny „naházeli“ dvě finálové cesty pro kluky a holky.

Konečně dochází k uzavření izolace a k prohlídce finálovek.Klučičí finálovka se motá celou levou částí hlavního profilu a od pohledu to bude čistá anaerobní, v horní části silová vytrvalost.Později se dozvídáme, že má obtížnost 8a/8a+.Jsme nahnáni zpět do izolace a postupně lezou kategorie B, A, J.Když na mě konečně dochází řada, snažím se co nejvíc uklidnit.Pomalu vzlínám finálovou cestu, asi ve třech čtvrtinách se mi daří najít příjemný odpočinek s patou na struktuře TR-walls, ze kterého si cvakám, sklepnu, namáguji a pouštím se do posledních tří metrů.Zde cesta značně graduje, ale za povzbuzování fotografů z plošiny 2 metry ode mě se mi daří udělat ještě několik kroků a nakonec padám asi 3 kroky pod topem.Dolezl jsem velmi vysoko, ale do spuštění na zem jsem netušil, zda to bude na první místo stačit.Pár sekund po přistání se dozvídám, že jsem vyhrál.Následovalo finále juniorů, ve kterém vítězí Petr Čermák, když můj tečovaný chyt podrží a padá až vzápětí.

Poté už probíhá jen vyhlášení výsledků po kterém nasedáme do auta a vydáváme se zpět na sever.

 

Týden po Mistrovství v Písku probíhá poslední ČPM v Chocni (26.10.2013), který si mi (I bez závodních lezeček, které jsem si zapomněl doma.) daří vyhrát a tím se stávám vítězem i celého Českého poháru mládeže 2013.

A teď hurá na skály J

Sponzoři: Saltic, Horoklub Chomutov

Martin „Cliffhanger“ Jech

Fotogalerie: Mistrovství České republiky mládeže v Písku 2013