Sněžka (1602m)

Blahouš Kluc

22. – 23. 12. 2011

Dělit se o to pěkný se svými kamarády považuju za povinnost, a tak Jarda Hála, řádně navnazen, spokojeně vyšlapuje z Pece pod Sněžkou (754m) na nejvyšší vrchol České republiky. Před několika lety jsem sám strávil krásnou noc na nejvyšším bodě Krkonoš a nafotil krásný fotky. To bychom si rádi zopákli. Můžeme být rádi, že od spodní budovy lanovky je v čerstvém sněhu, někdy až hlubokém metr, prošlapaná stopa. Takhle vystupujeme v dobrém čase na Růžohorky (1251m). Po chvíli odpočinku pokračujeme dál. Sluníčko nám přeje a při konečném stoupání na vrchol nám předvádí krásný západ slunce.

Rovnou jdu k lanovkáři s dotazem, jestli můžeme přespat v prostoru lanovky, což odmítá. Tak se ptám na lopatu, že bychom si udělali záhrab. To ho zlomí a nechá nás si lehnout u záchodů. Jdeme se navečeřet na vrchol, kde nás vítá ostrý vítr a setmělá příroda pod námi. Nádhera. Jarda se jde ohřát a já pěkně vymrzám sám. Už v úplné tmě mě Jarda vyzvedá a jdeme se ohřát do prostor lanovky. Zde si masíruju zrmzlý nohy, lijeme do sebe slivovici a pivo. Pak si k nám sedne na pokec i lanovkář. Sděluje nám, že celá lanovka bude procházet v příštích dvou letech rekonstrukcí. Teploměr na hodinkách ukazuje 0°C. Nohy pořád mrznou, a tak nazouvám boty a zasunuju je do spacáku. Takhle usínám a probouzím se kolem 02.00 hod. Je už poměrně teplo, protože lanovkář uzavřel vrata od lanoví lanovky. Odlehčuju oblečení. Povídáme si s Jardou asi tři hodiny, a pak opět upadám do bezvědomí.

Procitáme po 07.00 hod. a jdeme se podívat na východ slunce. Viditelnost asi 15 m, nepříjemný vítr a mrholení. Vzdáváme sestup přes Luční boudu, loučíme se s lanovkářem a sestupujeme cestou výstupu. V lese je už viditelnost lepší a vítr tolik nefučí. I tak se zastavujeme na Děčínské boudě, kde se zrovna probouzí osazenstvo po večírku. Dáme si čaj a podmáslí. Příjemně se pobavíme s rodinou, která chatu spravuje, a pak už jen přímou cestou dolů k autu a domů.

                                                                                                                                                                                                                 Blagodan

Fotogalerie: Sněžka (1602m)