Sasko nejsou jenom písky – Bienenmühle

Milan "Svinčo" Svinařík

Už jenom vyrazit podle Maňáskova popisu do neznámé oblasti zavánělo dobrodružstvím. I když je třeba přiznat, že následná Párkovo navigace po telefonu byla ještě o třídu horší. O to větší radost jsme však s Květou měli, když jsme po osmdesáti kilometrech klikatění se přes Krušné hory skutečně objevili onu neznámou oblast, o které nám Párek a Mony vyprávěl. I když oblast je dost nadnesený výraz. V podstatě se jedná o jednu desetimetrovou skálu stojící u silnice v těsném sousedství koupaliště na kraji obce Bienenmühle. Nese přiléhavý název – Badfelsen. Vede na ní všehovšudy  5 cest obtížnosti VI až VIIb. Pískovcová klasifikace na vyborhákované skále mi přijde jako pěst na oko, nicméně v převodních tabulkách si snadno dohledáte, že těžší cestu než šestku zde nenajdete. Všechny cesty jsou dobře odjištěné nýty a vedou v chytovaté skále, která je tvořena rulou s deskovitou odlučností. Z hlediska množství nabízeného lezení je to taková jednohubka, kvůli které sem mnoho nadšenců asi nepojede. Ale při letních parnech se zde nabízí výhodná kombinace lezení a ráchání v přilehlém koupališti, což při natáčení „rodinohodin“ stojí docela za úvahu.

Příjezd: Přes hranice v Českém Jiřetíně, dále 8km směrem do Rechenberg Bienenmühle, zde v centru přes koleje a potok (Freiberge Mulde) a zahnout doprava směrem na Rechenberg a po cca 1km se vám skála a koupaliště objeví po levé straně.

Průvodce: Dodatečně jsem zjistil, že skála je zmapována v průvodci „Sportklettergebiete in Sachsen – Osteil“, (autor Frank R. Richter), kterého máme v oddílové knihovně. Ale víc informací, než které jsou uvedeny na fotografii, tam stejně nenajdete.

Fotogalerie: Sasko nejsou jenom písky – Bienenmühle