VRCHOLOVÁ KNIHA

PERŠTEJN – PRAVÝ PILÍŘ

Pavel "Párek" Suchopárek

Po 11 letech a téměř třech měsících byla dopsána vrcholovka na Pravém pilíři, kterou založil Meky (V. Hajný) v minulém tisíciletí, tj. 23.7. 1992. Poslední zápis se zadařil Bronislavu Bandasovi a Antonínu Bursovi 12.10.2003.

Vrcholovka obsahuje 259 zápisů, což však představuje jen zlomek výstupů uskutečněných v tomto zřejmě nejfrekventovanějším sektoru perštejnských skal.Spousta lezců necítí potřebu svůj výstup zaznamenat nebo snad neumí psát. I tak se však lze z VK dozvědět spoustu zajímavostí z vývoje lezení za posledních 10 let. Vždyť je to jediná VK v Perštejně která se kdy dožila svého dopsání.

Za dobu trvání VK přibylo na pravém pilíři 7 cest od 4- do 6 UIAA v letech 1999 –2002.

Lze říci že od roku 1998 se zde skutečně leze . Počet zápisů se oproti minulým letům zvýšil asi tak šestkrát a ani v dalších letech už příliš neklesá (viz. VK po letech).

Nejvíce zápisů má cesta Vedle Netopýří a to rovných 80. Nejspíše také proto, že VK je umístěna přímo v linii této cesty. Z ostatních cest je přístup ke knize trochu komplikovanější.I tak má Vánoční c. (často přezdívaná Vánočka) 64 a Netopýří c.66 zápisů. Po několika zápisech mají i další cesty. Např. „přejištěná“ 2WD má 3 záznamy a „lákavý“ Pytlákův smích dokonce 4.

Do již zmíněného roku 1998 jsou zapisováni převážně členové místních klubů ( HO Klínovec,od r. 1994 navazující Horoklub Chomutov, HO Karlovy Vary). Zřejmě po vydání průvodce věhlas oblasti prudce stoupá a hrnou se sem lezci doslova ze všech koutů republiky(HO Cheb, HO Teplice, HO Bílina, Horoklub Ostrov, TJ Lokomotiva Most, Alpin Praha, HK Rakovník, HO Různé, Alpin Třebíč) a dále neorganizovaní jednotlivci ze Žatce, Plzně, Strakonic, Prachatic a Dubí.

VK po letech :

1992 – V. Meky Hajný zakládá 23.7.1992 VK

Zápisů za rok: 7

1993 – Hore zdar – 14.3. Andrea a Martin (K. Vary)

Zápisů: 8

1994 – HZ – 1.1. Pavel a Jirka Kopeckých (HO Klínovec)

Zápisů: 5

1995 – HZ – 1.1. Pavel a Jirka Kopeckých

Zápisů: 11

1996 – HZ – 10.3. Pavla, Ája

Zápisů: 6

1997 – HZ – 1.3. Pavel Suchopárek (Horoklub Chomutov)

Zápisů: 12

1998 – HZ – 1.1. L.Dvořáček, M. Dvořáčková (Horoklub Chomutov)

Zápisů: 58

1999 – HZ – 1.1. Z. Doskočil (HO CAV Benátky)

Zápisů: 23

2000 – HZ – 1.1. J. Bláha, M. Bláha

Zápisů: 40

2001 – HZ – 1.1. Pavlis, Markéta

Zápisů: 20

2002 – HZ – 16.2. Broněk Bandas (Horoklub Chomutov)

Zápisů: 36

2003 – HZ – 4.1. Svinčo, Martina (Horoklub Chomutov)

Zápisů: 33 ( pouze do 12.10.)

Co dodat. Snad zbývá jen poděkovat Mekymu za osazení vrcholové knížky. Jo, a při zápisech do vrcholovek šetřte prosím místem. Deníček si každý může vést doma, počasí je pořád dokola a na vzkazy je lepší mobil.Je zajímavé, že nejen začátečníci jsou schopni popsat téměř celou stránku.

Nová VK bude do krabice dodána do konce října.

Párek