„SETKÁNÍ“ členů Alpenvereinu v Chomutově

Bohouš Dvořák

8.11.2003

Členové HK pomáhali při přípravě SETKÁNÍ a odměnou jim byla účast na této akci. Nainstalovali a přitom obdivovali velkoformátové fotografie Lad.Nováka a jeho ženy z hor celého světa. Setkali se s Lad.Jiráskem, organizátorem celé akce a šéfem CK Alpy a českého Alpenvereinu. Zhlédli film, který slovy doprovázel Pavel Kořán, jeden z našich špičkových lezců, o „cestě a životní pouti“, Tomáše Mrázka, našeho úřadujícího mistra světa v lezení na obtížnost. O cestě až k nejvyšším metám, t.j. zdolávání technicky nejobtížnějších cest světa.

Na závěr dne se setkali s lezcem, dnes ve světě z nejuznávanějších, s Alexem Huberem. Ten promítl a slovy doprovodil svůj film, dokument, o free-sólo výstupu středem severní stěny na Cimu Grande v Dolomitech. Takový výkon se ještě nikomu nepodařil. Cesta obt.7 na vrchol 2999m má relativní výšku cca 600m, je z větší části převislá, navíc vápenec není vždy 100% pevná hornina., cca za 3,5 hodiny. Na otázku, jak se sám z vrcholu dostal dolů, odpověděl, že přece existuje tzv.normálka obt.4, tou slezl. O několik dní později celou cestu po etapách, zopakoval, tak jak chtěl filmový štáb. Při podpisové akci nám pro HK podepsal kromě plakátu ještě knihu o Yosemitském lezení, kde exceloval se svým bratrem přelezením cesty přes Nos, žulová stěna 800m vysoká, převislá, v úžasném čase 2hod.40minut.

Nemohu opominout přítomnost a zajímavý rozhovor s profesionálním horským vůdcem z Německa, který do svých 60ti let již 350krát zdolal sev.obtížnou a 2km vysokou stěnu Watzmannu. K tomu musím říci, že titul Horský vůdce vůbec není lehké získat a v ČR jej nikdo dosud NEMÁ. Prý i proto, že nemáme vysoké hory. Ale dnes se tato možnost prý s evropskou asociací horských vůdců opět diskutuje, vždyť Alpy jsou tak blízko a po vstupu do EU na dosah. Slováci např.Horské vůdce mají, ale vím, že před lety měli s absolvováním problémy, někteří neprošli lyžařskou částí, která k Horskému vůdci neodmyslitelně patří.

Bohouš

Fotogalerie: „SETKÁNÍ“ členů Alpenvereinu v Chomutově