Akce HK pro děti z klubu “Hraničářů”

Bohouš Dvořák

18. září jsme ve čtvrtek v naší dvouhodinovce HK na stěně přivítali děcka z klubu Hraničářů (Klub přátel města Kadaně), kde máme naši horolezeckou klubovnu kroužku.

A protože se s námi ochotně dělí o prostory v klubovně, my jsme jim umožnili zalézt si na umělé stěně a vyzkoušet si některé lezecké praktiky. Mnoho lan bylo zavěšeno ve stěně a na nich si “borci” zkoušeli cesty lehké i větší obtížnosti. Jistili je zkušení a spolehliví členové HK.

Ty nejodvážnější z dětí se nechaly po kladce (se zajištěním) vytáhnout do 9m výšky ke stropu tělocvičny, kde je Jarda bezpečně připnul na lano. Následovala jízda po kladce, tzv. Tyrolský travers přes celou délku tělocvičny, až na zem u protější zdi. Tato metoda se používá v horách k přemostění rozbouřených ledovcových řek, hlubokých ledovcových trhlin (až 200m), nebo roklí.

Poručit si a překonat vlastní strach, což patří k lezeckému sportu, mohli ti, kteří se odvážili skočit z 9m od stropu volně do lana. Po volném pádu byli zachyceni těsně nad zemí - nad parketama. Děti, které se u Hraničářů učí pobytu v přírodě, trempingu, a všemu co s tím souvisí, si rozšířily znalosti a nahlédly do umění pobytu lezců po skalách a horách.

ahoj                 Bohouš

Fotogalerie: Akce HK pro děti z klubu “Hraničářů”.