Matrošák – Zsigmond, mačky Makalu Rigid

Milan "Svinčo" Svinařík

Zsigmod patří k těm dražším a věhlasným  výrobcům maček, který si zakládá zejména na kvalitní oceli. Avšak i mistr tesař se utne!

Už je to pěknejch pár pátků, co jsme se s Leošem rozhodli, že to horolezectví teda vezmem vážně a vyzbrojíme se ať to stojí co to stojí. Všechny po domácku dělané kundály jsem tehdy hodil do kouta a obratem ruky jsem utratil 20 tisíc korun. Jó, bez ženský a bez tabáku se to rozhazuje. Po telefonu jsem si objednal na dobírku u jedné nejmenované firmy lano, mačky, a zbraně do ledu. Ačkoliv jsme oba mluvili česky, zřejmě ten na druhém konci drátu blbě rozuměl, anebo se mnou jednoduše vyjebal.  Když jsem rozbalil za pár dnů objemný balík, tak jsem zjistil, že lano a mačky jsou úplně jiné než jsem chtěl. Protože jsem byl těsně před odjezdem do hor, zkousnul jsem toto nemilé překvapení v tichosti a bez protestů. Však ono se to poddá. A skutečně! Poddalo! Zatímco lano úspěšně slouží doteď (však si ho hýčkám), tak mačky to vzdaly hned po první sezóně.

            Původně jsem měl objednané rámové mačky s vertikálními předními hroty. Můj úmysl byl lézt hlavně ledy.  Zásilkou jsem však dostal rámovky s horizontálními hroty, typ Makalu Rigid. Tak se hold vrhnu na mixy, no, chlácholím se.  Mačka je stavitelná ze dvou dílů, které se k sobě připevní čtyřmi šroubky po té, co si zvolíte požadovanou velikost dle velikosti boty. Rychloupínací patní přezka má též stavitelnou polohu pro různé druhy bot, které mají výstupek pro tuto přezku někdy výš a někdy níž.

A tady je ten zakopanej pes. Stavitelný mechanismus je založený na závitu a matce. Hned po prvním nastavení a zaklapnutí přezky se drát samozřejmě napružil a ohnul, čímž došlo k deformaci závitu a bylo po stavitelnosti. Takže jak jsem si to našteloval na první boty (předpotopní Brixie), tak to mám doteď. Vlastně nemám! Loni jsem se snažil ten závit přeci jen rozhýbat a věřte nebo ne, legovaná ocel (a že Zsigmond si na ní zakládá) praskla jako nic. Tím pádem jsem mačku vyřadil z provozu úplně. (Leoš mi ji později vyspravil pravou českou ocelí ala Ferona).

Další muškou je plastová přezka pojišťovacího řemínku, který zabezpečuje mačku proti úplnému ztracení, vysmekne-li se mačka z boty. Nejde o to jen přezku nerošlapat při neopatrném nazouvání, ale hlavně nerozkopat ji při nějakém tom tvrdším lezení – průšárně v mixech. Protože můj parťák leze s jinou výzbrojí, můžeme porovnat jak a co funguje a shodli jsme se na tom, že Zsigmond má sice ocel, která nejmíň rezaví, ale jinak mu chybí smysl pro detail. Mačky jsou jedna z nejnamáhanějších součastí výzbroje, musí být spolehlivé a lehce nazouvatelné. Ztráta mačky nebo její vyzutí v exponovaných terénech může mít fatální následky. Já jsem si to s těmito mačkami prožil na vlastní kůži (pamatuješ Letoši ten pendl v ledopádu na Svišťovce?), ale naštěstí to dobře dopadlo. Takže až budete vybírat, žádné složité mechanismy a co nejmíň plastů.  V jednoduchosti je krása!

Leonardo da Svinchi