Orasín - Schovanka

(14.5.2010)

    Přímo proti orasínským skalám, zpracovaných již v několika průvodcích, se nalézá na levém břehu říčky Bíliny teprve nedávno zhodnocená věžka nesoucí jméno Schovanka, která jest nedílnou součástí tzv. Schovaného hřebene. Tento nesouvislý skalní hřebínek skutečně nelze ze silničky vinoucí se telšským údolím zříti ani v zimním období. O samotné věžce nemluvě. Skutečně příhodnými názvy označil tato skaliska jejich objevitel Leoš Dvořáček na počátku roku 2008.
    Přístup k věžce samotné není nikterak složitý, ani zdlouhavý. Přesto však tento skvost krušnohorských hvozdů doporučuji jen opravdu skalním nadšencům, toužícím stále po něčem novém, neolezeném, takřka neposkvrněném.
Pod obcí Orasín, kde lze zanechat vůz, se vydáme po silničce podél toku Bíliny směrem na Jirkovskou přehradu. Mineme vodní elektrárnu, tzv. horní a u druhé – dolní přejdeme po mostku na levý břeh Bíliny. Odtud mírně vlevo ve svahu (cca 100 m), ukrytý v hustém porostu, počíná nesouvislý skalní hřeben táhnoucí se na temeno kopce, v jehož středu je i Schovanka.
    Věžička se nalézá v nadmořské výšce 564 m a obdobně jako orasínské skály ji tvoří okatá rula. Výška se pohybuje z náhorní strany od 3 m po údolní stěnu dosahující výšky 7 metrů. Vrchol jest čistý, bez vegetace , slaňáku, dobíráku a výhledů. V cestách se rovněž nenalézá stabilní jištění.
Ano, tato věžka má už popsanou i první stránku vrcholové knížky. Tu osadil Letoš 1.10.2008.
Na samotný vrchol vede 7 cest a možnosti prvovýstupů jsou již vyčerpány. Krom výše zmíněné Svinčovy lahůdky pochází dalších pět cest z 25.4.2008. Čtyři z nich jsou ze solodílny Letoše a jedná se převážně o cesty boulderového charakteru, leckdy však s mizerným dopadištěm. Nejtěžší výstup na věž procházející spárou v mohutném střechovitém převisu protlačil na vrchol Jakub Tichý opět s L. Dvořáčkem. Cestu nazvali přiléhavým názvem Jakubova spára, je za 6 a ještě nemá přelez. Sedmou a poslední cestou je v létě snadná  Normálka.

 


SCHOVANKA - cesty

1) *První hrana 4; L. Dvořáček, 25.4.2008.
2) Jakubova spára 6; J. Tichý, L. Dvořáček, 25.4.2008.
3) Boční 3+; L. Dvořáček, 25.4.2008.
4) Normální cesta 2. Hranou z balvanu n.v.
5) Náhorka 3; L. Dvořáček, 25.4.2008.
6) Tobogán 4; L. Dvořáček, 25.4.2008.
7) Ultralight 5+; M. Svinařík, 6.9.2008. Levou částí údolní stěnky n.v.

                              

Fotogalerie: Orasín - Schovanka