Jedlák - Jehla, Střep

(12.2 2010)  

    Další věží na Jedláku v oblasti Kravích skal je Jehla. Tato věžka na západě zakončuje mohutný skalní hřeben zvaný Vějíř. Od samotného Vějíře je oddělena úzkým sedélkem.
    Výška Jehly se pohybuje od 5 m ze sedélka, odkud vede na vrchol nejsnazší cesta, do cca 9 m, kterými se pyšní údolní stěna. Vrchol jest nepohodlný, divoce rozeklaný a krom zakrslé borovice prost jakékoli vegetace. Výhledy do kraje jsou omezené.
    Od 6.8.1997 je na vrcholu osazena vrcholová knížka, z níž lze zjistit, že frekvence výstupů se pohybuje mezi 8 až 12 zápisy ročně. Na vrchol vede včetně Sestupovky 5 cest, přičemž všechny, krom Z hrany, pocházejí z dílny M. Kutílka, E. Kühnela a L. Konečného z  r. 1960. U Z hrany není prvovýstupce znám. Není však opět vyloučeno, že cesty byly zlezeny již dříve, neboť Vějíř spolu s Jehlou patří bezesporu k nejpřitažlivějším skalním útvarům na Jedláku vůbec.
    Určitě nejkrásnější cestou vedoucí k vrcholu Jehly je Prostřední cesta vedoucí středem údolní stěny ( 1 zabetonovaná skoba z r. 1960). Následuje Severní hrana se 3 skobami opět z r. 1960. Nezajímavá není ani vzdušná Z hrana ( pův. s 1 skobou, nyní bez fixního jištění). Cesta JZ stěna jest položená a vede po nepříznivě vrstvené, lámavé skále. Tímto výčtem jsou možnosti logických, nevynucených výstupů na Jehlu vyčerpány.

Cesty
                   
1) Severní hrana 4; M. Kutílek, E. Kühnel, 28.8.1960.
2) Prostřední 4-; M. Kutílek, E. Kühnel, 28.8.1960. Stř. hladké (S) stěnky.
3) Západní hrana 4. (S) stěnkou, výše podél (Z) hrany n.v.
4) Jihozápadní stěna 3; M. Kutílek, L. Konečný, 1.5.1960. Šikmým zářezem v rozpukané (JZ) stěně.
5) Sestupová 2. Krátkou (V) stěnkou ze sedélka.

 

 

STŘEP

Těsně přimknuta k východnímu okraji Vějíře tyčí se nevelká, avšak tvarově dokonalá věžka zvaná Střep, který skutečně připomíná. Skála je neobyčejně pevná a výška nepřesahuje 5 m. Zdolána byla dozajista všemi směry již v předválečných dobách.