Výcvik mládeže v roce 2010

Jířa Šťastný

            I v letošním roce jsme v Horoklubu Chomutov pokračovali s výcvikem mladých horolezců, kterých bylo v obou kroužcích mládeže více než 40.  Od podzimu do jara jsme se scházeli každé úterý odpoledne na stěně v Chomutově a Kadani, ve čtvrtek odpoledne probíhal společný výcvik obou kroužků na stěně v Kadani. 

            V lednu jsme se s mládeží zúčastnili „Zimní metodiky“ na Sfingách u Měděnce, kde si horolezečtí začátečníci měli možnost vyzkoušet zachycení pádu na sněhovém svahu, vytažení z ledovcové trhliny, práci s lavinovými vyhledávači, vybudování záhrabu, chůzi v mačkách a na sněžnicích apod.. 

Jen co se na jaře udělalo hezky, začali jsme místo na stěnu jezdit do skal.  Jelikož za odpoledne se toho moc stihnout nedá, navštěvovali jsme blízké skalní oblasti jako Citera, Trampské skály, Perštejn, Bořeň, Salesiova výšina či Mostecký Špičák. 

            V dubnu jsme se s mládeží vyrazili na tradiční klubovou akci: „Jarní metodika“ v Perštejně, kde si mládežníci měli možnost vyzkoušet základní techniky, nutné pro zachycení pádu prvolezce, postup po feratě, přelanění, jümarování nebo provizorní slanění.  V květnu jsme s mládeží pomohli při úklidu skalního města v Tisé rámci tradiční Odpadkyády.

            Pokud bylo hezky i o víkendech, vyráželi jsme se zkušenějšími mládežníky do skal.  Nejčastěji jsme byli lézt v Tisé a v Rájci, ale navštívili jsme také např. tyto oblasti: Rauenstein, Kozelka, Polínko, Lilienstein, Frankenjura či Labák.  V roce 2010 jsme s mládeží stihli celkem 16 víkendových akcí. 

Prodloužený víkend 3. – 6. 7. 2010 jsme vyrazili na pískovcové soustředění do Českého ráje, kde se mládežníkům podařilo vystoupit na hodnotné vrcholy jako např. Taktovku, Podmokelskou věž, Panny, Dračí věž či Kobylu v Příhrazech.

            Hlavní akcí výcviku mládeže bylo opět letní soustředění, které se letos konalo již po deváté, tentokrát v kempu Roccheta v Cortině d´Ampezzo a díky nepřízni počasí i posledních pár dní v Arcu.  Celkem se ho zúčastnili čtyři členové našich kroužků mládeže, jeden začátečník, tři instruktoři a dalších 12 členů klubu.  Během týdenního pobytu jsme vylezli spoustu hodnotných cest ve sportovních sektorech a např. tyto vícedélkové cesty a via ferraty:

                 Punta Fiames (2 240 m) – Fiames Kante 5 (15 délek, 580 m)                                                                                                   Via Comune var. 6-  (15 délek, 425 m)        

                 Via ferrata E. Bovero na Col Rosa (2166 m)

                 Via ferrata G.Barbara k vodopádům na říčce Fanes

                 Piccolo Lagazuoi (2 778 m) – Via del Buco 4 (10 délek, 335 m)

                 Hexenstein  (2 477 m) – Jižní hrana 4+ (6 délek, 210 m)           

                 Falzarego Turm – J hrana + Z stěna 4+  (11 délek, 395 m) 

                 Cinque Torri (2 350 m) – Via delle Guide 4 (4 délky, 135 m)   

Lomasone - Diedro Lomaso 6b+ (4 délky, 100 m)

                 Parette Zebrata – Spinelo 6a (7 délek, 220 m)    

První týden v září se Martin Jech zúčastnil výběrového soustředění mládeže, které pořádal Český horolezecký svaz na chatě Adamekhütte (masiv Dachsteinu) v severních Alpách pro nejlepší členy z řad mládeže z celé ČR.  Během soustředění se kromě každodenního lezení vícedélkových sportovních cest také probírala metodika z lanových technik a zdravovědy a na závěr účastníci podnikli výstup na skoro tři tisíce metrů vysoký Hoher Dachstein.      

Další soustředění mládeže se uskutečnilo o podzimních prázdninách v italském Arcu. Zúčastnili se ho čtyři členové našich kroužků mládeže, čtyři začátečníci a dva instruktoři.  Vylezli jsme velice hodnotné vícedélkové cesty jako např.: 350 m dlouhou cestu Quadrifoglio klasifikace 6c na Parete Zebrata, 200 m dlouhou cestu Nikotina klasifikace 6c+ na Parete Gandhi či 140 m dlouhou cestu La fate ignoranti klasifikace 6c na Muro dei Meridiani.  Většinu cest lezli mládežníci na prvním, což jsou velice hodnotné výkony, za které by se nemusel stydět žádný z dospělých členů Horoklubu.

            V listopadu jsme se staršími mládežníky vyrazili na „Poslední slanění“, což je největší klubová akce, pořádaná každý rok jako neoficiální ukončení lezecké sezóny.  Letos se tato akce konala na Mariánské a i navzdory nepříznivému počasí se nás na dopolední hře sešlo více než třicet, včetně značného počtu dětí a mládeže.  Myslím, že hra se všem účastníkům líbila, stejně jako večerní kulturní program, o který se postaraly kapely Album a River. 

Další akcí, které se zúčastnili převážně mládežníci, byl tradiční „Běh na jedlák“.  Z devíti startujících jich bylo pět mladších 18-ti let a vítězem se stal teprve 14-ti letý Martin Jech v novém časovém rekordu 29:53:50 min.

            Doufám, že i v příštím roce se najde alespoň několik členů klubu, kteří se budou ochotni ve svém volném čase věnovat výcviku dětí a mládeže a že se nám podaří sehnat dostatek finančních prostředků pro tuto činnost.

Jířa Šťastný

 

Fotogalerie: Výcvik mládeže v roce 2010