Komplet 2010 – Malá Veleň

Blahouš Kluc

3. 10. 2010

Druhý pokus, to musí být ta správná odbočka. Břízky, remízky a už jen do kopce promočenou loukou. Napoprvé jsme se toulali po lese a nemohli skalní oblast Malou Veleň nalézt. Kompenzací nám byl pohled na kopcovitou krajinu topící se v mlze. Krajina je zde krásná. Teď se však už nemýlíme, ale ranní rosa nám nemilosrdně promáčí boty. Neodolám a nazouvám sandále. Náš chytrý plán, že když pojedeme až ráno na rozdíl od Kompletu roku 2009, tak nebudeme na plech, nám vyšel jen napůl. Já v pátek vydatně slavil v Chomutově.

Nakonec dorážíme k lesu, kde se před námi schovává „převeliký“ skalní skvost Malá Veleňská věž.  Dále v lese nacházíme dech beroucí Malou a Velkou Veleňskou stěnu. Věž je pokryta mechem a listím. Trochu se obáváme, co na to řeknou další účastníci, protože toto je hřiště jen pro přesvědčené kvakery. Ale Jarda a Martin z Prahy, příchozí chvíli po nás, jsou spokojení. Kupodivu asi čtyřmetrová věž skýtá příjemné lezení a na suchém mechu to i docela drží. Cesty jsou pěkné, lištičkové nebo madloidní převislé, vždy se zajímavým výlezem.  Počasí nám přeje. Na vrcholu věže se nachází vrcholová knížka s pozdravem od Cháry pro účastníky Kompletu. Milé přivítání. Asi po hodině v lezečkách zjišťuju, že necítím palce u nohou, jsou omrzlé. Důsledek ranní machrovinky v sandálích. Naštěstí mi Jarda půjčuje suché ponožky.  

Po nějaké době doráží další nadšenci  - Ludvík, Nikola, Tommy a Honza Unger.  Nikola se chvíli netváří, ale nakonec se nechá zlákat šťastnými tvářemi svých spolulezců,  obouvá se do lezeček i ona a poměrně s přehledem překonává jednu cestu za druhou.  Prsty na rukou začínají čím dál víc bolet, hecujeme se,  radíme a všichni podléháme skvělé lezecké atmosféře.  Letoš omladině dokazuje, že je ještě všechno nenaučil a věsí se hlavou dolů z převisu, přičemž se drží jen za špičky nohou. Já pro změnu dokazuju, že se pivo z láhve dá vypít i ve stojce. 

Co se týče vylezených cest, tak se nám z cest ze stoje nedaří přelézt pouze Pravý a Levý traverz, i když je Letoš poměrně úspěšně pokusuje. Nakonec se přesouváme i pod Malou a Velkou stěnu, ale Velkou stěnu, která je rozkřapaná, překonávají  jen fajnšmekři. Nejtěžší námi vylezený boulder Skarface 6C+ přelézají pouze LeToš a pak Honza.

Unavení a spokojení ukončujeme akci kolem 16.00 hod. a přesouváme se do Chomutova, kde v Pavouku zapíjíme úspěch akce.

Blahouš Smrtihlav