Vánoce 2010 na Perštejně


Michal Brouček

PROLOG
         Po letošní schůzi můžu potvrdit, že alkohol je zdraví škodlivý. Pominu-li to, že si většinu schůze vůbec nepamatuju a na následující sobotu bych zase rád zapomněl, tak nejškodlivější na chlastu jsou ty uzavřený sázky.

Na Vánoce někdo jezdí na Radyni, někdo se cpe doma cukrovím a někdo zkouší, co ještě nevyzkoušel. My Podkrušnohorci jezdíme pravidelně (až na několik výjimek) 24.12. na Perštejn na cestu jménem "Vánoční", je to pěkná 5+ po lištách, která v zimě prověří.
Letos jsem s výletem na Perštejn nijak nepočítal, všichni už jsou v Mexiku a do téhle světové oblasti už kromě Varáků nikdo nejezdí. Přesně někdy mezi 9.00 a 11.00 hodinou dopoledne zvoní telefon a tam můj oblíbený pervézák ze Žatce, Prahy a Loun. A že prý si uděláme výlet na Perštejn jako zamlada. Sice mlel něco o sedácích, lanech a lezení, ale vím, že je to právník a to oni pořád melou nějaký nesmysly. Jedno slovo z telefonního rozhovoru mi do Perštejna nezapadalo: "Tanga". Říkal, že tanga má. Asi je to nová móda v Lounech, tak ať si to užije.

Do Perštejna dorážíme poměrně pozdě a až na několik odcházejících výjimek máme skály jen pro sebe (naštěstí). Krátká obhlídka se mění v dlouhou a je jasné, že podmínky jsou "parádní". Co není zaledněné, je zasněžené a sem tam je kousek skály jen mokrý. Pořád si myslím, že jsme jen na výletě a leju do sebe čaj s rumem po termoskách.
         "Fugasův přelud" 6+ vypadá dnes nelezitelně, tak jen tak procházíme pod místními klasikami "Mravenčí", "Lavaredo", "Mostecká", "Erichův sloup" a další. Až dojdeme k naší "Vánoční". Můj parťák Mici tady sundavá batoh a já tuším průšvih. Rychle proto dojíždím další termosku a pro jistotu otvíráme Balantinku. Po chvilce plácaní se po ramenou, "to ti sedne" ... a "to si dej" :-) je rozhodnuto, že to alespoň zkusíme. Lehce dočistit první stupy v traverzu a jde se na to.

Další čtení je jen pro otrlé a na vlastní nebezpečí.  No, nepochopil jsem, proč si na to sundává kalhoty. Ani proč si na to sundavá drtiče mrazu. A už vůbec jsem nechápal, proč si sundavá trenky a vyndavá zánovní modrý tanga, za který by se nemuseli stydět ani v Modrý ústřici. Tyto si následně obléká a blaženě při tom chrochtá.

Takže údajně jsme se na schůzi vsadili. Pořád o tom pochybuju (podle mě, co si nepamatuju, se nestalo), že letošní Vánoce dáme Fugase v tangách. Na Fugase to nebylo, tak alespoň klasiku Vánoční jsme zkusili. Nemám sílu to dál popisovat a jeden obrázek vydá za 1000 slov, tak o tom, jak to dál probíhalo a dopadlo, si udělejte obrázek sami.

Lezení nebylo zas tak špatné. 2 borháky vybojoval Mici statečně. Nad nimi byla zaledněná plotna, na kterou by bylo třeba horských specialistov a to ani jeden z nás plážovejch kluků není. Tak zůstalo letos nedolezeno a snad se příští rok zadaří líp (a snad to polezeme oblečení). Jediné je jasné, a to že se v Perštejně zrodil ultra-alpský styl. Pro zájemce - tradici z toho dělat nebudem (ještě pořád mám z toho noční můry), ale následovníkům nebráníme (tanga k zapůjčení u Miciho).

Pro rejpaly:  Foceno na foťák z města Louny, kde včera, znamená zítra – proto je všude na fotkách datum 25.12. a ne 24.12. :-)EPILOG
Léčím se se zánětem průdušek.

Autor: Michal Brouček

Spolulezec:  Michal  Valenta


 

Fotogalerie: Vánoce 2010 na Perštejně