Jistítko Edelrid Mega Jull

Hanka Hefnerová

Pro ty, kteří se ještě s tímto jistítkem nesetkali bych chtěla napsat jen pár postřehů z praxe.

Jistítko jsme si pořídili poté, co jsme zakoupili lano Beal Booster 9,7mm. Když jsem jistila s tímto lanem přes Gri gri nebo kýbl najednou to těmi jistítky jelo neuvěřitelně snadno a rychle. Začali jsme se rozhlížet po něčem bezpečnějším a Mega Jull se nám zdál být naprosto skvělej.  V praxi se to potvrdilo.

Je to vlastně obyčejný kyblík s výřezem, do kterého je vždy při pádu vtažena karabina HMS, která tam to lano skřípne tak, že i když se nezkušený jistič lekne nebo zakopne o kořeny a lano pustí, prvolezec zůstane viset v jistítku.  Zásek přijde okamžitě, tedy není možné dát prvolezci prokluz. Každopádně při pootočení Mega Jullu tak, jak ukazuje návod máte najednou z geniálního kyblíku úplně obyčejný kyblík, se kterým můžete dát libovolně dlouhý prokluz, dle chuti letce.

Další skvělá věc na jistítku je povolování (podávání) lana prvolezci při cvakání expresek. Při tahu palcem směrem nahoru za žluté držátko dochází k tomu, že se karabina drží dostatečně daleko od samotného jistítka a lano jím volně běží, tedy naráz podáte prvolezci dostatečně dlouhý kus lana potřebný k cvaknutí. Už žádné trhavé podávání lana, kdy taháte lano od jističe na čtyřikrát!!!

No a nakonec to úžasné bezpečné slaňování. Při slaňování opět karabina skřípne lano do výřezu kyblíku, takže stojíte na místě. Taháním palce směrem nahoru za žluté držátko se lano uvolní a můžete svištět dolů k dalšímu friendu, který jste založili tak hluboko, že nejde ven. Mega jull vás podrží, takže máte obě ruce volné pro šťourání. Snadno se slaňuje i začátečníkům, jistítko plně nahrazuje funkci prusíku.

Mega Jull  je dělaný na průměry lan od 7,8 – 10,5 mm, váží 65g. Prodává se samostatně nebo s karabinou HMS, která je vhodná svou velikostí, aby dobře padla do výřezu. Doma jsme našli asi další 3 karabiny, které plní blokační funkci stejně dobře jako ta originální ovšem bez drátěné zarážky do slaňovacího oka. Nejlevněji je možné Mega Jull pořídit na Lezci za 759,- Kč nebo komplet i s karabinou za 1 260,- Kč.

Manuálek pro práci s Mega Jull je možné vidět na Youtube.com