SARCATAL 2009

24.7.-2.8. 2009
Autor: Jířa Šťastný

Letní soustředění mládeže pořádáme letos již po osmé, tentokrát ale poprvé nejedeme do Dolomit, ale do Sarcatalu, protože s sebou máme převážně mladší děti, pro které by mohl být náročný horský terén Dolomit s obvyklými zvraty počasí trochu problém. Sarcatal totiž nabízí také velký výběr vícedélkových cest, ale stabilnější počasí.

Odjíždíme v pátek večer čtyřmi auty, ve kterých je devět mládežníků, čtyři instruktoři a několik dalších účastníků zájezdu. V sobotu ráno se potkáváme v oblasti Preore a mládež se zde seznamuje s lezením na vápenci. Večer přejíždíme do oblasti Val Lomasone, kde spíme v oblíbeném piknikáči. V neděli již první skupiny vyráží na vícedélkové lezení na Picolo Dain, ostatní lezou na skalkách v Lomasone. Večer se již všichni potkáváme v kempu Daino v Pietramurata a zůstáváme zde až do konce pobytu.

Další dny jsou prakticky stejné, dva instruktoři lezou se čtyřmi mládežníky vícedélkové cesty, ostatní objíždějí zajímavé sportovní sektory v okolí (La Gola, Masone, Nago, Promeghin) a nebo jdou na via ferratu. Celé soustředění provází převážně jasné počasí s teplotami ve stínu přes 30C, což nám neumožňuje vylézt některé z plánovaných vícedélkových cest, vedoucích převážně v jižních stěnách okolních vrcholů, ani zdolat via ferratu Che Guevara, vedoucí v jižní stěně Monte Casale s celkovým převýšením 1350 m.

Ačkoliv se díky vysokým teplotám nepodařilo zdolat některé plánované vrcholy, přesto si mládežníci pěkně zalezli a seznámili se se specifiky vícedélkového lezení, tj. plánováním výstupu s ohledem na aktuální předpověď počasí, orientací v terénu při přístupu, jištěním v jednotlivých délkách, sestupem a také postupem a jištěním na via ferratách.

Během soustředění jsme vylezli tyto vícedélkové cesty:
- Picolo Dain – Le strane voglie Amelie 5c (250 m, 8 délek)
- Picolo Dain – Amazonia 5c (250 m, 11 délek)
- Picolo Dain – Orizzonti dolomitici 5b (250 m, 11 délek)
- Monte casale – Via Einstein 6+/A1 (350 m, 10 délek)
a přešli via ferratu Rino Pesseta na Monte Garsole 967 m (převýšení 700 m, velmi těžká).
 

Soustředění se zúčastnili: Tomáš Hyksa, Martin Jech, Bára Šťastná, Matěj Šťastný, Kristýna Švambergová, David Cifera, Tomáš Jindra, Jan Stütz, Nikol Wicherová a instruktoři Bronislav Bandas, Bohumil Dvořák, Jan Jansa a Jiří Šťastný.

Myslím, že mládežníci získali dostatek zkušeností a příští rok s nimi můžeme vyrazit opět do Dolomit.


 

Fotogalerie: SARCATAL 2009