Kroužek mládeže Chomutov v roce 2007

Jířa Šťastný

Přesto, že hlavním cílem Horoklubu v oblasti mládeže je jejich horolezecký výcvik, rozhodl jsme v loňském roce rozšířit „pole působnosti“ i o další volnočasové aktivity, zejména v oblasti kulturní.  Tento záměr se mi podařilo splnit díky sponzorským darům, které jsme v roce 2007 obdrželi.

Pravidelné schůzky chomutovského kroužku mládeže probíhaly každé úterý na umělé stěně v Chomutově a každý čtvrtek jsme jezdili s těmi zkušenějšími na stěnu do Kadaně.  Když bylo pěkné počasí, jezdili jsme místo stěny do skal.  V Kadani na stěně jsme byli za loňský rok celkem 24x, na odpoledním lezení ve skalách šestkrát (3x Perštejn, Kočka, Trempské skály, Citera) a když to šlo, tak jsme jezdili na víkendy do skal.

První lezeckou akcí o víkendu měla být Kozelka a Polínko o víkendu 10.-11.3., ale protože nám počasí nepřálo, zvolili jsme alternativní program a místo lezení jsme navštívili starý kaolinový důl Nevřeň u Plzně.  Večer jsme si udělali první ohýnek, opekli buřty a pak zalehli pod širákem do spacáků.  Další výjezd do skal už nám vyšel, 25.3. jsme si pěkně zalezli na prosluněné Bořni.  Na konci března jsme se mládeží zúčastnili tradičního Otvírání skal na Svatošských skalách u Karlových Varů.  Prodloužený velikonoční víkend jsme strávili na písku v Tisé, ale bylo celkem chladno, tak jsme museli hledat slunečná a závětrná místa.  V sobotu 14.4. se v Perštejně konala tradiční jarní metodika, které se účastnili i členové našeho kroužku mládeže. Protože bylo hezky, zrušili jsme nedělní část v tělocvičně a vyrazili raději na písek do Rájce, kde jsme si krásně zalezli.  V sobotu 21.4. jsme pomohli s úklidem skal v Tisé při tzv. „odpadkyádě“ a  zbytek víkendu jsme si opět krásně zalezli na písku.  Ve víkendových výjezdech s mládeží jsme pokračovali i v květnu a v červnu, jezdili jsme hlavně do Tisé, Ostrova či Bielatalu.

Hlavní akcí s mládeží bylo již tradičně letní soustředění v Dolomitech, kterého se zúčastnilo celkem deset členů z obou našich kroužků mládeže a čtyři instruktoři.  Letos se soustředění konalo  v termínu 20. – 28.7. 2007 v okolí skupiny věží Sella.  Bylo vidět, že od loňska udělali všichni mladí horolezci velké pokroky a tak jsme s nimi přelezli spoustu krásných a dlouhých cest v nadmořské výšce okolo 3000 m nad mořem.

Na podzim nám počasí příliš nepřálo, ale i přesto jsme stihli několik víkendových zájezdů do Saska (Schmilka, Rathen, Lilienstein) a do Tisé, kde si mládež vylezla spoustu krásných cest.

Protože 25.10.a 26.10. měla děcka prázdniny, využili jsme prodlouženého víkendu a vyrazili jsme s nimi na podzimní soustředění do Itálie.  Až na jeden deštivý den jsme si jinak krásně zalezli v Lomasone a na „Slunečních plotnách“ v Pietra Murata.   Myslím, že tato akce byla pro mládež příjemným završením lezecké sezóny na skalách.

Kromě uvedených lezeckých výjezdů jsme s mládeží navštívili i spoustu kulturních akcí.  Mezi nejzajímavější patřila návštěva premiéry filmu „Vratné láhve“, za účasti delegace herců v čele s režisérem snímku Janem Svěrákem, zajímavý byl rovněž „Japonský večer“ v nově opravených prostorách KD Střelnice v Kadani  nebo úžasný koncert skupiny Čechomor na zámku v Chyši.  Také Divadlo Járy Cimrmana se svým kusem Němý Bobeš mělo u mládeže velký úspěch, stejně jako představení Mystery of the dance, které jsme shlédli v divadle v Mostě.

Víkendy, kdy se nedalo lézt, jsme vyráželi s nejmladšími členy kroužku na výlety.  Navštívili jsme například Český ráj, kde jsme se prošli mezi skalami a pak si děcka mohla vyzkoušet různé adrenalinové atrakce v lanovém centru Čertoryje, při dalším výletu jsme absolvovali obtížnější trasu v lanovém centrum ve Sloupu v Čechách, kde se děckám také líbilo.

Na konci roku jsme se s mládeží zúčastnili dvou klubových akcí – „Posledního slanění“ v Hoře sv. Kateřiny, kde se měla mládež možnost seznámit s ostatními členy klubu a „Běhu na Jedlák“, kde mládež tvořila polovinu ze všech účastníků a v obou kategoriích obsadila třetí místa.

Tradiční akcí pro mládež byla „Mikulášská a vánoční stěna“, které se konaly v prosinci na stěně v Kadani.

Projekt „Volnočasové aktivity dětí a mládeže 2007“ byl finančně podpořen níže uvedenými organizacemi, kterým touto cestou děkujeme: Nadace ČEZ, Krajský úřad Ústeckého kraje, Severočeské doly, a.s., Město Chomutov, ČHS.

Jířa

Fotogalerie: Kroužek mládeže Chomutov v roce 2007