A skoč…

Milan "Svinčo" Svinařík

(za demotivaci neručíme)

Možná jste postřehli jistou podobnost s rubrikou „a jdi…“ v nejmenovaném konkurenčním plátku brněnské lezecké enklávy, která tuto rubriku používá k propagaci výkonů světové špičky. Jenomže světová špička je pro nás něco jako Saturnovy prstence a upřímně řečeno: Koho z krušnohorských kvakerů zajímají Saturnovy prstence, že? A tak bych rád naši mutaci této rubriky věnoval vyjímečným počinům naší „horoklubácké komunity“. Možná někoho zaskočí název této rubriky, ale podle Párkovo historického výroku: „Co vylezeš, musíš umět i seskočit.“, je nad slunce jasné, že nešlo zvolit lépe. No a protože dámy mají přednost, tak jako první v této rubrice bych rád upozornil na naší dívčí lezeckou sekci, která začíná zvedat hlavu a na začátku sezóny se blýskla hned dvěma udatnými sólíčky.

Pivetka na Rozcvičce

Rozcvičku na konci lezeckého dne plného tahavých cest si jako bombónek dala sólo Pivetka, naše loňská nejlepší skalkařka. Zasvěcení vědí, že Rozcvička je odvážný sedmimetrový boulder na okrajovkách v Perštejně z dílny strýčka Mekyho, oklasifikovaný jako 5+. Kdo zná Mekyho cesty tak ví, že je co lézt od začátku do konce a že cesta určitě nepostrádá psychický náboj. Pokud vím, tak se jedná o první dívčí sólo této cesty. V hospodě pak tuto cestu Pivetka označila jako „Miss cesta“ dne a měla z ní velikou radost. Takže Pivetce gratulujeme a všem ostatním vzkazujeme: „Nástup na Rozcvičku!“

Beruška na Velrybě

Dle názvu by se mohlo zdát, že se jedná o zcela unikátní výskyt známého druhu hmyzu na těle kytovce, ale není tomu tak. Velryba je boulderingově nejvděčnější „šutr“ na Mlýnském vrchu u obce Ležky. A právě na něj Beruška Květuška v květnu vysólila pětimetrovou „yosemitskou trhlinu“, oklasifikovanou 5+. Kdo byl zaboulderovat na petrohradské žule a okolí, tak moc dobře ví, jak diamantově tvrdá je tamní klasifikace, jak krystaly neuvěřitelně rychle žerou bříška prstů a jak nepříjemně oblé výlezy tam jsou. Vzhledem k jednomu neúspěšnému pokusu a komplikovanému sestupu z věže přes přilehlou borovici, je název rubriky „a skoč…“ opravdu na místě. Viď Květuško? I Květuška pak pak v hospodě označila tuto cestu jako „Miss cesta“ dne.

Fotogalerie: A skoč…