Wilder Kaiser

28.-30.5.1999
Autor: LeToš Dvořáček

Po dohodě s Pepíkem Žižkou vyrážíme v pátek odpoledne jeho Favoritem směr Wilder Kaiser. Po 6ti hodinách a asi 400 km jízdy po okreskách přijíždíme na parkoviště v podhůří. Následuje asi dvouhodinová vynáška k místu našeho noclehu – k Wesner Hütte. Po cestě stíháme pěkně promoknout ,,májovým deštíčkem“. Už odpoledne při pohledu do okolních svahů zjišťujeme, že naše letní výbava bude možná nedostatečnou. Večer oblékáme vše, co máme s sebou, a po malé večeři uléháme do spacáků.
Ráno vyrážíme vzhůru směr Steiner Rinne. Zjišťujeme, že naše sandály (jediná to naše obuv mimo lezečky), nebudou zřejmě ideální pro dnešní nástup hromadami sněhu. Pepík nám na dnešní den vybral lezeckou lahůdku: Novou východní cestu VI A2 na Christianturm. Po třech hodinách nástupu sutí, sněhem a zdolání lehčích nástupových pasáží sólo začínáme lézt. Skála je suchá a místy i teplá. Nabíráme postupně výšku a blížíme se ke klíčové délce. Plytké koutové vhloubení s dostatečnou převislostí. Pepík to zvládá téměř v pohodě. Dodatečně se shodujeme na klasifikaci minimálně 7 UIAA. Já na druhým konci s batohem to sotva přeberlím, o čistotě se moc mluvit nedá. Pokračujeme stále vzhůru a lehčím terénem dolézáme až k vrcholovému kříži. Odpočíváme na sluníčku ve společnosti mnoha horských kavek. Po šesti hodinách lezení už máme nárok. Nakrmíme kavky a vydáváme se na sestup k našim věcem u boudy. Po dvou hodinách sestupu jsme šťastní dole.
Následujícího dne vyrážíme zase do stěny. Tentokrát máme namířeno na pilíř Fleischbanku. Severovýchodní spára VA1 už se na nás těší. Pominu-li obtíže se sněhem při nástupu, vlastní lezení se již podmínkami blíží letnímu stylu. Lezeme jenom v triku a místy se dokonce i potíme. Obzvlášť ve střechovitém převisu asi v polovině cesty. Na vrcholu se dnes tolik nezdržujeme, protože ještě dnes hodláme vyrazit k domovu. Dvě hodiny dolů k našim věcem, nabalit zbytek věcí a hurá do údolí k autu. To, co jsme nahoru šlapali v dešti dvě hodiny, máme sestoupeno za půl hodinky. Pak už jenom nalodit se do Favoritu a ukrájet postupně km po km z tohoto čtyřstovkového krajíce.
Právě nám skončil zase jeden pěkný víkend v horách.