Co nového ve skalách v roce 2002

Pavel "Párek" Suchopárek

Sešel se zase rok s rokem a tak se pokusím zrekapitulovat co se událo zajímavého (i méně zajímavého) v našich domovských lezeckých terénech .

            Když to sečtu suma sumárum, tak plození nových cest se věnovali zejména nejzarytější Krušnohorci Leoš Dvořáček, Milan Svinařík a Pavel Suchopárek. Něco zplodil i Bronislav Bandasů, Vláďa Štork, Tomáš Stránský a Haňule Jaegerová.  Pokud jsem na někoho zapomněl nebo někdo něco neohlásil, tak sorry.

            Výčet výstupů (prvo) jest seřazen chronologicky podle jednotlivých oblastí v průvodci.

 

Vejprtské skály

            V dobách zimních nečasů, kdy většina lezců jen spřádá plány nebo se trápí v tělocvičnách na plastu, navštívil několikráte tuto unikátní boulderovou oblast sám předseda LeToš. Samozřejmě zde (světe div se) odhalil několikero pozapomenutých linií. Dalších sedm ještě zapomenutějších linií přelezli Letoš s Párkem v dubnu při akci „Vejprty za den“. Počet cest se tímto vyšplhal na 97 a to je konečná. Jo a LeToš má ještě smyčku na Kameni pod cestou.

            A ještě k cestě „Ambulance“ na Minivěž od Feryho. Počet přelezů této 14 let staré „šestkové“ cesty (MLK) se dá snadno spočítat na prstech jedné ruky a další přelezy na sebe nechají zřejmě dlouho čekat neboť v cestě se vylomil ten nejklíčovější chyt i stup zároveň.

 

Sfingy u Měděnce

            Z jara LeToš s Broňou vyždímali Malou Sfingu a světlo světa tak spatřily čtyři lehčí boulderové cesty. Rovněž o Sfingách lze tvrdit, že vydaly své poslední poklady.

 

Kryštof, Loď bláznů

            Na Kryštofa vylezli bratři Párci 17.8. novou cestu ve východní stěně a nazvali ji Vzpomínka na Romana. Je asi tak za 6+ a nalézá se vlevo od Lehké hrany. Asi o měsíc později do cesty osadili dva borháky. Jedná se tak o jedinou fixně zajištěnou cestu na tuto monumentální věž.

            Rovněž  byl konečně osazen nýt do rok staré, obtížně zajistitelné Pěkné plotny na Lodi bláznů. Se zajištěním této cesty bylo počítáno již při prvovýstupu, ale ňák  na to nebyl čas a nebylo z čeho jištění osadit. Jo, a první přelez, ještě bez jištění, má LeToš.

 

                                                                                                                      Párek

Fotogalerie: Co nového ve skalách v roce 2002