Co nového ve skalách v roce 2002, 2. díl

Pavel "Párek" Suchopárek

Pokračování z č. 2003/1…

 

Hasištejnské skály

            Mnich – nic nového, až na to, že se v létě ztratila 5 let stará vrcholovka. Nová bude umístěna někam do údolní stěny co nevidět.

            Skály u silnice - v srpnu zde Párek přelezl 8 boulderových cest kolem 4-5 stupně obtížnosti. Za zmínku stojí cesta Nounejmka za 6, kterou přehlemzali Párek s Haňulí 23.8. V cestě je jeden kruh. Pozor!! Cesta je vhodná i pro jedince nemilující zdlouhavé vysilující nástupy. Nastupuje se přímo ze silnice.

            Skalní vesnička - dvě krátké lehčí cesty zplodil v květnu přespolní Maňásek na Vrcholovou skálu a jednu Párek na Sosnovou. Další dvě čtyřkové cesty vznikly na Hlavním masívu.

            Kokrháč –  během léta k nám zavítali naši němečtí sousedé a „ udělali “ variantu Východní c. ( Dolní část stěny přelezli vlevo koutkem – vcelku logické. )

 

Skály nad Vysokou Jedlí

            Budou zvlášť zpracovány v některém z dalších čísel Mantany neboť zde vznikla spousta krásných cest zasluhujících si podrobnější popis.

 

Mezihoří

            Skalní útvar Pohádka, který zhodnotil Letoš v r. 2001, byl oplocen majitelem nedaleké nemovitosti. Přelezů se tudíž hned tak nedočkáme.

 

Skály v Červenohrádecké oboře

            Trampské skály – na čtvrté skále se vyskytuje morbidně převislá, dosud netknutá západní stěna. Letoš zde objevil slabinu při levé hraně a 13. května zde za pomoci  Haňule a Párka osazuje po ukrutném tříhodinovém obléhání kruh asi v půli stěny ze skajhůků a mizerných, viklajících se stoperů. Vkrádající se tma je však neúprosná a tak cestu Letoš s Párkem dolézají až 16.6. Úchvatná linie, a na to jak děsivě cesta vypadá není zas až tak těžká. Něco kolem 6- až 6 UIAA. Cesta se právem nazývá Letošení, neboť osazení kruhu klasicky odspodu a bez vrtačky lze v této stěně nazvat mistrovským kouskem.

            Hřebenové skály – na Polom vystoupali 9.7 . Párek s Haňulí cestou Srážka s blbcem. Nachází se v levé části údolní stěny a je asi za 4. Nic moc.

 

 

Jedlák

            Bouldery v okolí Jižní věže – v cestě Obelisk byla prvovýstupcem Leonardem da Svinčim vyměněna skoba za kruh.

Kraví skály       – na Giganta byly 10.8. vylezeny dvě nové cesty. Kamenný tanec 5+ a Jižní pilíř 3. Obě jsou z dílny Párka a spolulezci mu byli Haňule a Z. Pelců. Za zmínku stojí Plašení duchů na Drmalské vyhlídce. Nádherná cesta na „dření“ vpravo od Hladké cesty, kterou  vylezli rovněž Párek s Pelcíkem 10.8.  Je to něco kolem 6. Den poté titíž kvakeři stvořili božsky rozrachtanou cestu Přátelé rytmu za 5- na Vějíři. Nachází se vlevo od Sokola.

Skály u Terezčina sedátka se staly loni nejnavštěvovanějšími skalami na Jedláku a přibylo zde asi nejvíce cest.

Nejhodnotnější, hvězdičkovou cestu vysóloval LeToš na skalní útvar Nad Bránou a nazval ji Viktoriino zrcadlo. Ohodnotil ji 6+, ale pozor!! LeToš Začal užívat MLK, chtělo by to přelez.  No uvidíme, snad se ho do deseti let dočkáme.

Tentýž mužík rovněž obskákal drobnější, dosud opomíjené skalní výchozy pod Bránou a vyvzniklo zde 8 boulderů kolem čtvrtého stupně obtížnosti a pěti metrů výšky.

Pod silnicí v zákrutě pod Bránou se nalézá zajímavý skalní útvar, který Letoš nazval Pod oklikem a vylezl naň 3 pěkné logické cesty. Zleva: Únikové vhloubení 4

                                                                              Deštivá plotna 5

                                                                              Výzva k próbě 4+

Opět je zde užita poněkud tvrdší MLK a toto vše se zdařilo 15.9.

            Vměsíci říjnu pak zhodnotil Párek Komínovou věž –skalní útvar s 14-ti metrovou údolní stěnou, nalézající se ještě 100 m Pod oklikem – která taktéž doposud unikala pozornosti nenechavých lezců. Jsou zde 4 cesty okolo 4 stupně obtížnosti a jeden projekt.

 

Jezerka

            I. Střecha – několik nájezdů na tuto unikátní věž uskutečnil Letoš s různými spolulezci a vzniklo zde několik nových cest okolo 4 stupně obtížnosti. Krásná je Cesta zapadajícího slunce ( 4+), jíž přelezli LeToš s Romanem Trnkou a Pítrsem 15.5. v Z stěně.

            XIII. Jezerní stěna – 19.12. byly osazeny ve výlezu cesty Ranvej 2 slaňovací nýty použitelné pro zajištění většiny cest ve V stěně.

            XIV. – na tuto polověž  přibyly po 39 letech další dvě cesty (prozatím označované jako Náhorní a Údolní), u nichž se zatím nepodařilo zjistit prvovýstupce.  V údolce jsou osazeny tři nýty (přičemž minimálně dva jsou vzhledem k historii a charakteru lezení na Jezerce zbytečné) a v náhorce nýty dva. Obtížnost se pohybuje u obou cest mezi 4 až 5 UIAA. Prvovýstupce osadil na vrcholu i jakousi krabici, avšak žádná vrcholová kniha v ní nikdy nebyla nalezena. Pokud o cestách někdo něco víte, dejte prosím vědět.

            XXI. – další skalní útvar, který zhodnotil Letoš. Zajímavé jsou zejména cesty v údolní stěně. Jednu cestu mezi stávající S dvojspárou a S Koutkem přidali Párek s Haňulí 23.7. Všechny cesty se pohybují kolem čtvrtého stupně obtížnosti.

 

Skály nad Jezeřím

            Tato donedávna opomíjená skalní oblast doznala rovněž značných změn a je tudíž nemožné zachytit pouhým článkem vše co se tu událo.Snad jen, že se o ni začali zajímat už i domácí Bílinští v čele se Standou Effou Emingrem. Spoustu práce tu však odvedli zejména Svinčo, Párek, Letoš a Haňule.  Oblast si rovněž říká o samostatné zpracování.

 

Perštejn

            Nic převratného. V horní části boční stěny Pravého pilíře (až téměř pod Netopýrkem) vylezl Párek v březnu Motýlí c. za 5.  Rovněž pročistil a zhodnotil sk ú. Nalezenec (Key West). Vznikly zde další 4 cesty od 3 do 5 UIAA a jeden projektík.

 

Skála u Černýše

            Vláďa Štork s Párkem 23.2. vylezli mezi Spojovací c. a c. Okolo patestu další čtyři nové cesty. Zleva doprava: Komín s panty  4

                                           Zauzlená c. 5+

                                           Hupky dupky tydlidáš 5

                                           Sněhánková 4-

Na patest pak vybojovali lahůdkovou Převislou spáru za 6-. Doporučit lze zejména menším jedincům typu Milana Svinaříka.

 

            To je zhruba  vše. Mimo výše popsané byly odhaleny a zhodnoceny i nové, kvalitní lezecké oblasti, ale o nich až někdy jindy.

 

 

                                                                                                                      Párek