Co s sebou na túru

   

Toto je pouze základní orientační schéma, které je možné doplňovat nebo obměňovat.

 

Batoh do 60 l (pro vícedenní túru 80 l)

Měl by být co nejlehčí, ale pevný, abychom jej neroztrhli a neprodřeli, s nastavitelnou výškou zad a všemi potřebnými popruhy včetně dobrého bederního, měkkou, větranou a zpevněnou zádovou stěnou, dobře (ploše) ležící na zádech, na lopatkách se rozšiřující na šířku ramen, rozdělen alespoň na dvě komory, nahoře nastavitelný, s velkou vnější i vnitřní kapsou na doklady, mapy a drobné věci, s kvalitními nepraskajícími, spolehlivými přezkami, s popruhy (úchyty) na připevnění dvou cepínů, karabin, maček, karimatky a stanu po stranách nebo nahoře, kvalitní a kryté zipy, nepromokavý, s hlavním objemem (obsahem) vytaženým na lopatky a výše.

Věci do batohu ukládáme podle tohoto principu:
dolů věci lehké (např. spacák, oblečení), věci těžké na zadní stranu batohu, co nejblíže k zádům, tj. na lopatky a „za krk“. Věci, které bychom mohli potřebovat rychle použít za pochodu, dáme navrch, do odděleného prostoru, do kapes, prostě dostupně. Jednotlivé druhy věcí (dle jejich použití) ukládáme spolu do obalů, oblečení do nepromokavých. Objem (obsah) batohu je dobré si zkontrolovat, ověřit, porovnat s jinými. Na batoh nepromokavý potah, pláštěnku.

 

Horolezecký materiál

-

-
-
-
-
-


-

úvazek sedací s odsedávkou 2,2 kN a větší karabinou (se šroub. pojistkou)
úvazek prsní (nebo kombinovaný), lano dle druhu lezecké túry
lanová brzda (osma, reverso, Grigri, Gi-Gi, Stychtova)
HMS karabiny, cca 4 ks
volné karabiny, cca 10 ks, případně expresky
smyčky na zajištění (krátké i dlouhé, ploché i lanové, různých průměrů - podle zamýšleného druhu túry, materiálu skály a odjištění)
na skálu - hexcentry, vklíněnce, stopery, friendy, nosy, skoby, šťouradlo apod.
smyčku na poj. prusík (krátkou i dlouhou) a dlouhou smyčku „pytlici“ (nebo také dva Tibloky a dvě kladičky, hliník. zlatou fólii), malý nůž pro případ nouze
v zimě - cepín, mačky, kladivo, led. šrouby nebo skoby, rezervní rukavice, ponožky, čepici

 

Oblečení a vybavení

Na sebe:
pevné pohorky (naimpregnované nebo Gore-Texové), trek. ponožky, spodní prádlo Moira nebo Craft, lehkou Moira mikinu a Fleece vestu nebo Windstoperovou, lehké trekkové (lezecké) kalhoty a Gore-Tex bundu (ke stanu „sucháče“, do rezervy botasky, na lezení lezečky)

Do batohu:
ponožky, rukavice, čepici (kuklu), Gore-Tex kalhoty, návleky, pláštěnku, sandály „sucháče“, ručník s hygienou, Žďárského pytel, teleskopické hůlky, v zimě - led. brýle s UV filtrem, příp. i lyžařské brýle, krém na obličej, také opalovací krém, UV pomádu na rty, lékárničku, toaletní papír, malý nůž, píšťalku, pojistku, mobil (nabitý), čelovku (náhr. baterie a žárovku), buzolu a mapu, horol. průvodce, lehkou bundu (fukéřku)

Na vícedenní:
stan (min. 3mH2O), spacák (dobrý, teplý), karimatku (dopor. EVA, nikoli hliníkovou Alumatku), ověřený vařič a náplň, ešus apod., lžíci, otvírák na konzervy, velký nůž, sirky (3x na různých suchých místech), někdy Pe-Po na zapálení ohně v mokru, láhev na vodu (termosku) cca 0,7 až 1l a nápoje do vody (tzv. ionťáky)

Potraviny:
ideální do bedny na jídlo (skládací přepravka za 60 Kč nebo bedna od banánů), (vždy si udělej plán jedn. jídel v jednotl. dnech)

-


-

-

SNÍDANĚ:
čaj, citrónek, cukr, Malkao, mléko sušené, chleba, máslo, paštiky, sýry, zelenina (paprika, česnek, pórek, cibule), vitamíny B, C, E
Na TRASU:
1-3 Tatranky nebo Müsli tyčinky apod., iontový nápoj v prášku, flašku s vodou (čajem) nebo termosku, čokoládu (mimo horké dny), oříšky, hrozinky, Müsli, chleba se salámem, sýrem, špekem, čabajkou, rybičky apod., škvarky se sádlem - prostě tuky, také dehydrované rozpustné potraviny (na zalití horkou vodou)
VEČEŘE:
silná polévka, dehydrované potraviny (na trek) nebo konzervy (pouze do bedny, nikdy do batohu), s předvařenou rýží, čočkou, hrachem, těstovinami, sušená bramborová kaše, párky, Lunch, sůl, koření