Evoluce Horoklubu Chomutov

 

 

Myšlenka na založení Horoklubu Chomutov vznikla na sklonku roku 1994, kdy byl horolezecký oddíl vyloučen z TJ Klínovec. Vývoj založení Horoklubu byl následující:

 13.9.1994 se uskutečnila ustavující schůze klubu

 29.9.1994 byla provedena registrace stanov klubu na Ministerstvu vnitra

 9.12.1994 zasedá první valná hromada klubu, kde je prvním předsedou zvolen M. Svinařík.


1995

Roku 1995 Horoklub vstupuje do prvního roku své působnosti. Ještě v tomto roce se daří sehnat sponzorské dary na stavbu umělé lezecké stěny, jejíž stavba je na podzim zahájena v tělocvičně gymnázia v Kadani.

Na konci roku má Horoklub 46 členů.

Mezi nejvýznamnější akce členů klubu v tomto roce patří:

 • zimní výstup hřebenem Hörnli na Matterhorn
 • jarní výjezd za lezením do Španělska
 • cyklovýšlap na Dachstein (Vimperk - Dachstein - Vimperk) za 4 dny včetně výstupu na vrchol Dachsteinu)
 • individuální výjezdy do Vysokých Tater, Dolomit a Frankenjury
 • pokus o výstup severní stěnou Eigeru (V, Hajný, F. Kolář)

1996

Během roku byla dostavěna druhá polovina umělé stěny v Kadani, čímž se stala jednou z nejkvalitnějších stěn v severních Čechách. V listopadu se uskutečnilo její slavnostní otevření. ještě téhož roku začíná pracovat pod vedením B. Dvořáka lezecký kroužek mládeže. Počet členů se na konci roku snížil na 36.

Mezi nejvýznamnější akce členů klubu v tomto roce patří:

 • zimní přechod Roháčů a Malé fatry (několik skupin )
 • druhý pokus o výstup severní stěnou Eigeru (V. Hajný, F. Kolář)
 • výjezd za lezením na Korsiku
 • lezení ve Finale Ligure (Itálie)
 • lezení ve Vysokých Tatrách
 • trek v Mexiku

Datum 17.2. 1996 zůstane na dlouhý čas nejsmutnějším dnem chomutovského horolezectví. Onoho dne zahynula v lavině ve Vysokých Tatrách 24-letá Vlaďka Jaegerová.


1997

Na březnové valné hromadě se M. Svinařík vzdává funkce předsedy klubu a novým předsedou je zvolen L. Dvořáček.
V tomto roce se výrazně zvyšuje počet členů, který je v březnu 64 a v prosinci již členská základna čítá 75 osob.

Tento rok je rovněž bohatý na kvalitní výkony:

 • zimní přelez severní stěny Eigeru (Josef Žižka, leden 1997)
 • přejezd Jizerských hor a Velké Fatry na lyžích
 • sjezd pohoří Tarcu v Rumunsku na skialpech
 • zimní výstup normální cestou na Matterhorn
 • pokus o zimní výstup severní stěnou na Matterhorn
 • výjezd do Vysokých Tater
 • rafting na rakouských řekách Inn a Őtz
 • osm členů klubu absolvuje parašutistický výcvik, zakončený seskoky z výšky 1 km
 • sólový přejezd Islandu na kole (A. Pultar)
 • zdolání několika šestitisícových vrcholů v Himaláji (M. Koštůr)

1998

Horoklub v tomto roce zdárně pokračuje ve své činnosti a na umělé stěně pořádá jeden ze série závodů mládeže v lezení na rychlost a na obtížnost. Ke konci roku vychází první číslo klubového občasníku Mantana, který dostává každý člen klubu zdarma.

Členská základna se stále rozrůstá a v březnu již evidujeme 87 osob.

Mezi nejvýznamnější akce členů klubu v tomto roce patří:

 • výstup severní stěnou na vrchol Huascaran Nord - 6 768 m v rámci Expedice Peru (V. Hajný, F. Kolář, J. Šťastný a Z. Hoffmanová)
 • účast na Labském traverzu, při kterém byl vytvořen světový rekord v délce přelanění
 • lezení ve Vysokých Tatrách
 • výstup na Grossglockner
 • přechody skotských hor

1999

Tento rok je ve znamení domácích lezeckých terénů. Na jaře je část skal v Perštejně osazena nýty a pro lezení je znovuobjevena Kotvina, kde během roku vzniká nespočet nových cest. Bohužel několik jich je uděláno "shora". Oblast je prořezána a rovněž osazena nýty. Při podzimní brigádě je totéž provedeno i v Orasínských skalách.

Další důležitou a časově náročnou aktivitou je vydání Lezeckého průvodce Krušných hor, Středního Poohří a Českého středohoří na podzim. Největší zásluhu na tomto počinu mají: P. Suchopárek (shromáždění informací o výstupech na Chomutovsku), P. Honáková (grafické zpracování a organizační činnost), M. Svinařík (zpracování geologie a celkové koncepce). Toto obsáhlé dílo by nebylo možné vydat bez vydatného přispění správců oblastí z okolních oddílů: S. Emingra, K. Běliny, J. Losa, K. Vozába a dalších.

K 6.4.1999 má Horoklub 82 členů.

Mezi nejvýznamnější akce členů klubu v tomto roce patří:

 • dálkový běh na lyžích v Norsku - Vasaloppet (J. Jansa)
 • přejezd Šumavy na běžkách
 • pokus o výstup normální cestou na Matterhorn
 • lezení v Thajsku
 • výstup na Pik Lenina - 7 134 m (L. Dvořáček, Z. Hoffmanová)
 • lezení v Alpách a ve Vysokých Tatrách

2000

Činnost klubu nabírá na obrátkách. Klub v tomto roce pořádá několik akcí, které by se měly stát tradicí. První z nich bylo zimní táboření, které se mimořádně povedlo, o čemž svědčí i účast takřka 30-ti lidí. Další akcí bylo březnové otvírání skal na kolech a letní Pulturistický výstup na Jezerku. Na závěr roku jsme se ještě sešli u vánočního stromku v Perštejně.

V tomto roce Horoklub začíná prezentovat svou činnost také na internetu, správcem webových stránek je P. Honáková.

V průběhu roku absolvují další tři členové klubu instruktorský kurs (B. Bandas, J. Jansa a J. Šťastný). J. Jansa začíná zpracovávat podrobnou metodiku pro výcvik nových členů klubu.

Na konci roku má klub 70 členů.

Mezi nejvýznamnější akce členů klubu v tomto roce patří:

 • zimní výstup Švýcarským hřebenem na Matterhorn
 • přechody pohoří na zakarpatské Ukrajině (T. Stránský)
 • sjezdy divokých řek v Karélii (F. Kolář)
 • přechod hřebene Roháčů a Červených vrchů (L. Dvořáček, P. Suchopárek)
 • lezení ve Vysokých Tatrách a v Alpách

2001

Počet členů klubu v tomto roce se ustálil na 86 lidech. Celý rok probíhal ve znamení udržování rozjetých pravidelných akcí. Ať už šlo o zimní táboření s možností získání titulu Drsoň 2. stupně na Jelení hoře, pravidelné Otvírání skal na kolech, či opakovaná úspěšná lezecká dvanáctihodinovka lezení na Bořeni. Novinkami v repertoáru akcí byla účast v 1. ročníku Jirkovského Crossmarathonu (11. místo LeToš), či hromadný společensko-sportovní podnik nazvaný Ještědská 201 (u příležitosti 201. výstupu M. Hlízy na Ještěd). Další zajímavou akcí byla horolezecká svatba v režii Jíři a Marušky Šťastných na Červeném Hrádku. Významným počinem klubu bylo také zajištění 2. vydání horolezeckého průvodce SZ Čech v nákladu 400 ks. Úspěšnou kulturní a prezentační akcí tohoto roku byla zorganizována výstava fotografií v SKKS v Chomutově s názvem Horolezecká zastavení.

Podzimní účast na 9. ročníku Pravého Horolezeckého Triatlonu u rybníkářů stojí rovněž za zmínku. Oblíbenou pravidelnou společenskou událostí bylo Poslední slanění, tentokrát uskutečněné v Dubině u Karlových Varů.

Lezecké aktivity: Kaitersberg, Paklenica, Arco, El Choro, Hochswab, Dolomiti-Cinque Torre, Wilder Kaiser, Vysoké Tatry, Alpy.

Vrcholy: Dachstein 3.004m, Wetterhorn 3.701m, Mittelhorn 3.704m, Eiger 3.970m, GrossGlockner 3.798m, Breithorn 4.165m, Mont Blanc 4.807m.


2002

Počet členů vzrostl na 106. Kromě pravidelných akcí jako Drsoň 3. stupně (Čihadlo), či Otvírání skal na kolech, se objevuje nová pravidelná lezecká akce Komplet. (tentokrát ve Vejprtech). Tento rok je ve znamení přesunu lezeckých aktivit některých našich členů do středních (Kavkaz) a vysokých hor (Ťan Šan). Ovšem i standardní výpady do skal a hor pokračují v nezměněné míře. Například úspěšný přechod hlavního hřebene Vysokých Tater je vysoce nastavenou laťkou našich členů. Za zmínku určitě stojí i účast několika našich členů v Pražském Mezinárodním Marathonu. Poslední slanění se tento rok koná v Rašovicích u Klášterce nad Ohří.

Lezecké aktivity: Roklice, Arco, Muzzerone, Finale Ligure, Totes Gebirge, Hallstatt, Wilder Kaiser, Roháče,Vysoké Tatry, Alpy.

Vrcholy: Camel Hill 40m, Rifelshorn 2.912m, Kleine Venediger 3.477m, Grosse Venediger 3.647m, Wildspitze 3.772m, Bžeduch 4.270m, Nakra Tau 4.451m, Elbrus 5.642m, Chan Tengri 7.010m.


2003

Počet členů nadále vzrůstá až k hodnotě 117 lidí. Zimní táboření se koná na Velkém Špičáku u Přísečnice a Komplet letošního roku v Orasíně. Tento rok je charakteristický opětovnou zvýšenou aktivitou jak v horách (nejvyšší dosavadní počet výstupů v horách), tak i v ostatních rovinách. Výstavba boulderové stěnky ve spolupráci s DDM v Chomutově a s tím související založení Horokroužku pro děti, pod vedením Jirky a Marušky Šťastných. Ve spolupráci s pražskou sekcí Alpenvereinu pomáháme zorganizovat 13. ročník Setkání horolezců v Chomutově. Poslední slanění pro letošek připravujeme v kouzelném prostředí chaty pod Boření.

Lezecké aktivity: Ležky, Paklenica, El Choro, Dachstein, Wetterstein, Bergell, Gossaukamm, Ortler, Tofana, Hohe Tauren, Berchtesgaden, Walliské Alpy, Savojské Alpy, Vysoké Tatry, Pamír.

Vrcholy: Grosse Priel 2.515m, Watzmann 2.713m, Torstein 2.947m, Mitterspitz 2.926m, Dachstein 3.004m, Niedere Grosswandeck, Däumling, Piz Badille 3.308m, Sciora di Fuori, Grosse Weisbachhorn 3.564m, Ortler 3.904m, Lenzspitze 4.297m, Pik E.Korženěvské 7.105m.


2004

Stav členské základny v tomto roce vykazuje hodnotu 96 lidí. Zimní táboření se tentokrát koná na Milešovce ve Středohoří. Komplet probíhá na jaře na Jedláku na Kravích skalách. Lezecké aktivity našich členů obsahují letos Čechy, Evropu i Asii. Poslední slanění se koná na Selském dvoře v Perštejně.

Lezecké aktivity: Arco, Vox, Paklenica, Gossaukamm, Sperlonga, Ablon, Annecy, Dorenaz, El Choro, V Tatry, Dolomity, Ötztall, Zillertall, Bernina, Mont Blanc, Kavkaz.

Vrcholy: Peak Districk, Geisterkogell, Vesuv, Piz Ciavezes, Kitzsteinhorn 3.203m, Hochfernerspitze 3,473m, Hochfeiler 3.510m, Brochkogell 3.635m, Aquile du Midi 3.842m, Dent du Geant 4.013m, Piz Bernina 4.049m, Pik Ščurovského 4.259m, Čatyn 4.310m.


2005

Počet členů v tomto roce je 87. Zimní táboření se koná na Medvědí skále u Lesné v Krušných horách. Komplet se uskutečnil ve skalách u Hasištejna v Prunéřovském údolí. Tento rok je charakterizován opětovnou zvýšenou aktivitou klubu, jejíž výsledkem je například třetí vydání lezeckého průvodce nákladem 200 ks, nebo zorganizování druhé výstavy horolezeckých fotografií s názvem Každý má svůj vrchol. Její součástí je také expozice k desetiletému výročí založení Horoklubu a mapující lezeckou historii našeho regionu. V lezení dochází v tomto roce ke znovu objevování kouzla ledového (Ice) lezení. Lezecká expanze Klubu v tomto roce překonává i oceán a naši členové působí opět po letech i na americkém kontinentu. Poslední slanění probíhá v krušnohorském městečku Pernink.

Lezecké aktivity: Roviště, Vysoké Tatry, Dolomity, Sperlonga, Gossaukamm, Ornans, Orpiere, Verdon, Lóubriére, Wilder Kaiser, Bad Gastein, Maltatall, Hallstat, Echertall, Bockstein, Grosse Arber, Ötztall, Bernina, Walliské Alpy, Mont Blanc, Grand Canyon, Yosemite, RedRock.

Vrcholy: Däumling, Mont Auquille 2.013m, Taschwand 3.355m, Fineilspitze 3.514m, Similaun 3.606m, Wildspitze 3.772m, Ulrichshorn 3.925m, Piz Palu 3.905m, Breithorn 4.162m, Nadelhorn 4.327m, Mont Blanc 4.807m, Mont Whitney 4.418m, Half Dome.


2006

Členská základna narostla na 90 členů. Komplet tentokrát na Holubích skalách u Potůčků. Letošní rok je významný dosažením magického prvního osmitisícového vrcholu (Manaslu 8.163 metrů) naším členem Frantou Kolářem. Poslední slanění se koná na horském hotelu na Svahové nad Jirkovem.

Lezecké aktivity: Jickovice, Vysoké Tatry, Malta, Hallstatt, Pitztall, Ötztall, Kaunertall, Julské Alpy, Bernské Alpy, Walliské Alpy, Himaláje.

Vrcholy: Mönch 4.099m, Dufourspitze 4.634m, Manaslu 8.163m.

 


          
2007

Počet členů Horoklubu čítá v tomto roce 92 členů. Co se týká akcí pořádaných Horoklubem, tak nelze nezmínit březnové Otvírání skal na Svatošských skalách, které bylo asi nejúspěšnější ve své historii. V dobnu proběhla tradičně dvoudenní Jarní metodika v Perštejně a o týden později rovněž tradiční Komplet, tentokráte na Hasištejnských skalách. Během října přebírají klubový časopis Mantana noví redaktoři - Pavel Bohuněk, Bláža Kluců a Květa Svinaříková, kteří vytvářejí z občasníku měsíčník. Poslední slanění probíhá tento rok v Hoře sv. Kateřiny 9. - 11. 11. s řádnou sněhovou nadílkou. Poslední větší akcí je Běh na Jedlák spojený s BE4 party se skupinou Petr Kalandra Memory Band. Ke konci roku probíhají ještě dvě akce určené pro nejmenší Horoklubáky  a to Zdobení vánočního stromečku v Českém Jiřetíně a Mikulášská stěna na stěně v Kadani. Nemalé úsilí je věnováno mládeži. Horoklub provozuje dokonce dva kroužky pro mládež - v Kadani a v Chomutově. V červenci pořádají instruktoři týdenní soustředění pro mládež do Dolomit a na podzim ještě soustředění v Arcu. 

 Mezi nejvýznamnější akce členů klubu v tomto roce patří:

 • zimní výstup na Hochwilde 3480 m (L. Dvořáček, H. Unger, B. Kluc) 
 • přechod pohoří Bieszczad v Polsku (B. Kluc)
 • přechod Mont Blancu 4807 m (P. Bohuněk, P. Suchopárek, L. Kostka)
 • výstup na Weissmies 4023 m (P. Bohuněk, P. Suchopárek, L. Kostka)
 • výstup na Mutmalspitze 3522 m a Hintere Schwarze 3624 m v Ötztalských Alpách (L. Dvořáček s druhy)
 • výstup na Fluchtkögel v Ötztalských Alpách (M. Dvořák, H. Unger, L. Dvořáček)
 • lezení ve Vysokých Tatrách B. Kluc, Ewka)
 • dále přechod Belianských Tater(Parekteam), Silvestr na Sněžce (B. Kluc), lezení na Tenerife (manželé Šťastní), přejezd Krušných hor na běžkách atd.

 


  2008

Počet členů Horoklubu čítá v tomto roce 98 členů. První klubovou akcí konanou v tomto roce je Otvírání skal na Bořeni na konci března. Následuje dubnová jarní metodika v Perštejně a komplet v dešti na Seppových skalách, jehož se účastní pouze tři lezci. V dubnu se ještě účastní početná skupina horoklubáků Odpadkyády v Tisé, kterou pořádá HO Tisá. V srpnu se opět jede s mládeží do Dolomit a na podzim ještě do Arca. Poslední slanění se děje tentokráte v hotelu Habsburk v Českých Hamrech. V průběhu listopadu pak ještě velká skupina členů horoklubu provádí čištění Janovské přehrady od náletových dřevin, za což nám pak Povodí Ohře a.s. umožnilo si na hrázi zalézt. Jen počasí moc nepřálo. Následuje další ročník Běhu na Jedlák, tradiční Mikulášská stěna a Zdobení vánočního stromečku pro děti.

 

 Mezi nejvýznamnější akce členů klubu v tomto roce patří:

 • toulání zimními Tatrami (B. Kluc, Ewka) 
 • zdolávání ledů ve Stubaiských Alpách (L. Dvořáček, B. Kluc)
 • zimní přelez Pallaviciniho kuloáru na Gross Glockner 3798 m (P. Bohuněk, L. Kostka, J. Tichý)
 • lezení v Thajsku (H. Unger) 
 • Dachstein (M. Svinařík, B. Kluc)
 • výstup na Ruderhofspitze 3474 m cestou Nordflanke 200m/45° (L. Dvořáček, L. Kostka) 
 • absolvování velké cesty kolem světa (Deivi Šišovská s druhem)
 • přechod Západních Tater (manželé Šťastní)
 • toulání v pohoří polských Bieszczad (B. Kluc, Ewka)
 • lezení ve Wilder Kaiseru (P. Bohuněk, H. Hefnerová)
 • výstup na Austriascharte cestou Südcante 5- (Dachstein) (M. Svinařík, B. Kluc)
 • výstup na Watzespitz (Ost Grat) 3532 m v Ötztalských Alpách (L. Dvořáček, B. Kluc)
 • Grand Capucin - kombinace Švýcarské a Gulliverovy cesty, 8- A0 ( P. Bohuněk s druhy)
 •  výstup na Grossglockner (P. Kotyk s druhy)
 • přechod Západních Tater (B. Kluc s druhy)
 • zimní výstup na Matterhorn hřebenem Hörnli (P. Bohuněk, Želvák)
 • vánoční ledy v Rakousku - Bad Gastein (L. Dvořáček, H. Stütz, Z. Šišovská)

 


  2009

Rok 2009 je opět ve znamení nárůstu členské základny. Ta opět překonala magickou hranici a čítá 104 členů, z toho je 33 dětí a mládežníků. Sezonu opět zahajuje Jarní otvírání skal, tentokráte na Kozelce za účasti pouhých dvou členů klubu. Následuje dubnová jarní metodika v Perštejně spojená s brigádou. V květnu vyhlašuje Horoklub dlouhodobou soutěž The Best Summit Club. Celý rok se nese ve znamení zdolávání vyhlášených věží ČR. V létě a na podzim probíhá soustředění mládeže v Sacratalu. Komplet probíhá na Kreutzbergu a Poslední slanění ve Velichově v hospodě u Lípy. Opět probíhají i další tradiční podzimní akce - Běh na Jedlák, Mikulášská stěna a Zdobení vánočního stromečku na chatě Arnika v Mariánské. 

 

 Mezi nejvýznamnější akce členů klubu v tomto roce patří:

 • zimní toulání po Nízkých Tatrách (P. Suchopárek)
 • lednový výstup na Gerlach (J. Kotyk s druhy)
 • kvalitní výstupy v Dolomitech (P. Bohuněk, Želvák)
 • lezení ve Wilder Kaiseru (P. Bohuněk, H. Hefnerová)
 • lezení ve Vysokých Tatrách (P. Bohuněk, P. Koukolíčková)
 • Cima Presanella (L. Dvořáček, P. Bohuněk)
 • individuální výjezdy do sportovních oblastí - Frankenjura, Sardinie, Kalymnos 

 


  2010

Členská základna čítá 88 lidiček. Nový rok začíná novou klubovou akcí - Novoročním rácháním, jež proběhlo na Hřebíkárně v Bezručáku. V zimě se ještě koná zimní metodika na Sfingách u Měděnce. Otvírání skal probíhá na Polínku a účast je oproti loňsku několikanásobně vyšší. Poslední jarní akcí je metodika v Perštejně. V létě vyrážejí metodici s mládeží již na desáté letní soustředění do Dolomit. O prázdninách pak probíhá již třetí výstava fotografií v SKKS, tentokráte pod názvem "Kolik ozvěn se v dolinách ztratí". Tradiční komplet se opět vrací do Českého Středohoří - tentokráte na Malou Veleň. Na konci října se koná podzimní soustředění mládeže v Arcu. Poslední slanění probíhá v horské chatě Lesanka v Mariánské. Ke konci roku je tradiční shluk akcí - Běh na Jedlák, Zdobení vánočního stromečku a ještě tradičnější akce na plastických šidítkách v Kadani. Ke konci roku jsou rovněž spuštěny nové webové stránky Horoklubu.

 

 Mezi nejvýznamnější akce členů klubu v tomto roce patří:

 • zimní přejezd celých Krušných hor na běžkách (T. Stránský, Zdena)
 • Grossarltall - zimní ledy (L. Dvořáček, B. Kluc)
 • nonstop přejezd celých Krušných hor na kole (P. Suchopárek, B. Kluc)
 • pokus o výstup na Lenzspitze (L. Dvořáček, P. Bohuněk)
 • výstup na Grossvenediger (Z. Šišovská, T. Bubeník a H. Unger s druhy)
 • Kavkaz - výstup na Scharu 5203 m (nejvyšší hora Gruzie) cestou Cockin 5A ruské klasifikace a výstup na Ukju 4330 m (P. Bohuněk, Honza)
 • účast na Horolezeckém táboře mládeže na Dachsteinu pořádaném ČHS (M. Jech)
 • vypadnutí z letadla v tandemu (J. Šťastný)

 


 

   2011

Počet členů čítá ke dni Valné hromady 97 členů. Z toho 29 členů je evidováno v kroužcích mládeže. Nová klubová akce - Novoroční ráchání - přitáhla nové účastníky a akce se trvale zařazuje mezi tradiční. Koná se na Kamenčáku. Samozřejmě hned v prvních minutách roku se rozbíhají tvrdé boje o Horezdary. Během ledna probíhá zimní metodika na Sfingách a v tělocvičně v Kadani. Dále o posledním lednovém víkendu bojuje kolem 10 členů na Přejezdu Krušných hor na běžkách.Otvírání skal probíhá  u Květnova v bývalé TO Skaláci. Stále více lidí propadá boulderingu a početná skupina bouldristů reprezentuje klub na Petrohradském padání. V létě metodici pořádají tradiční týdenní soustředění pro mládež, tentokráte v Arcu a navíc víkendové soustředění na písku v Českém Ráji. Tým Horoklubu reprezentuje na Eurohrách. Martin jech se účastní závodů Hahhah překližka Cupu a stává se jeho vítězem. Nové rekordy padly v tradičním běhu na Jedlák a Poslední slanění se koná v Nové Vsi v Horách. Ke konci roku ještě probíhají vánoční akce na stěně v Kadani a zdobení vánočního stromečku na Bernavě.

 

 Mezi nejvýznamnější akce členů klubu v tomto roce patří:

 • zimní výstup na Schrankogel (3497 m) ve Stubajských Alpách (L. Dvořáček, L. Kostka, B. Kluc, J. Žižka)
 • solo přechod Západních Tater (B. Kluc)
 • zdolání všech 14 tisícových vrcholů Krušných hor nonstop na kole ( B. Kluc, L. Dvořáček, P. Suchopárek, C. Suchý, Brunďa z Ústí) 
 • kompletní přejezd Krušných hor na kole nonstop (M. Jech)
 • výstup úchvatnou SZ stěnou Lenzspitze s následovným traverzem na vrchol Nadelhornu (4370m) (L. Dvořáček, P. Bohuněk, M. Švec a J. Leníček) 
 • cyklovýprava na Watzmann (2713 m). Najeto 900 km + výstup (L. Dvořáček, B. Kluc)
 • obtížný dvoudenní osmatřicetidélkový výstup Cestou přes Rybu (7b+) v jižní stěně Marmolady (Pavel Bohuněk, Z. Němec)

 


   2012

Počet členů počtvrté ve své historii překročil ke dni Valné hromady magickou stovku a čítá 103 lezců. Hned na počátku roku probíhá již více než tradiční Novoroční ráchání na Bandě. Vzhledem k nadnulovým teplotám se však koupe minimum účastníků. V lednu pak probíhá PKH (přejezd Krušných hor) s rekorní účastí. Tentokráte z Chomutova na východ. Rovněž probíhá zimní metodický den na Sfingách u Měděnce. V únoru reprezentuje Horoklub Pája Bohuňků na akci Jizerský člověk a obsazuje výborné šesté místo. Otvírání skal se koná v nové skalní oblasti Šemnice a účastní se ho asi 30 lidí. V dubnu se účastní několik členů klubu Odpadkyády v Tisé. Početný tým nás reprezentuje na Petrohradském padání a předseda Letoš vítězí v kategorii Sběrač. V průběhu května se dostává Martin Jech do reprezentačního družstva mládeže ČR a 9.6. se již účastní svých prvních mezinárodních reprezentačních závodů ve Voironu ve Francii. V srpnu probíhá letní soustředění mládeže v Dolomitech v oblasti Sella a v říjnu pak podzimní soustředění mládeže na Kalymnosu. Tradičního Kompletu na Puklé skále se účastní rekordních 20 lezců a počasí je parádní. Poslední slanění probíhá v penzionu Hubertus a pak následuje smršť akcí před koncem roku - 9. ročník běhu na Jedlák, Zdobení vánočního stromečku, tentokráte v Brodcích u Štejnarů a Mikulášská a Vánoční stěna v Kadani.

 

Mezi nejvýznamnější individuální akce členů klubu v tomto roce patří:

 • skialpový pokus o výstup na Stubaier Wildspitze (3341). Výstup ukončen pod vrcholovou pyramidou.(L. Kostka, B. Kluc)
 • ledy v okolí Kufsteinu  (únor 2012) (L. Dvořáček, J. Unger, B. Kluc)
 • pokus o zimní přechod hřebene Západních Tater. Ukončen předčasně kvůli tragickým sněhovým podmínkám. (B. Kluc, B. Bandas)
 • Tatry - zimní výstupy  - Szczepanského lávky, Weberovka, Pr. hřeben na M. Kežmarák s bivakem. (P. Bohuněk, M. Švec) 
 • pokus o výstup na Grossglockner (P. Suchopárek, B. Kluc)
 • přejezd KH na kole ve 2 dnech (R. Štejnarová, Z. Konrádová, L. Dvořáček, B. Kluc st., B. Kluc ml., M. Kubík, O. Zeman, L. Třeba, J. Kotula, B. Bandas)
 • Jegihorn 4010 m - první letošní výstup na čtyřku uskutečnil L. Kostka s M. Šíchou a M. Zajíčkem.
 • sólo toulání po Vysokých Tatrách ve 3 dnech - listopad 2012 (výstup na Koprovský št., Lomnický št., přechod magistrály) (B. Kluc)
 • letní výstup v zimních podmínkách na Dachstein normálkou přes Schwadrinn (M. + P. Svinaříkovi)
 • výstup na Legginhorn (4010 m) ve Walliských Alpách (L. Kostka, M. Šícha, M. Zajíček)
 • výstup J stěnou Törsaule cestou Opera vertical 9- (P. Bohuněk, A Michálek)

 


2013

Oddílové akce a další důležitá data

Počet všech lezců Horoklubu evidovaných ke dni Valné hromady se zastavil na čísle 110. První odílovou akcí roku 2013 je Ráchání na Bandě hned první den v roce. V lednu vychází jubilejní  - sté číslo Mantany. Další jubilejní akcí je 10. ročník Přejezdu Krušných hor (PKH). Otvírání skal probíhá tentokrát na písku a to na Přílepské skále v počtu 15 lezců. Dne 8. dubna se uskutečnila Valná hromada klubu v prostorách SKKS Chomutov a 13. dubna proběhla v Perštejně oddílová akce Jarní metodidka s hojnou účastí členů i nečlenů klubu. Zhruba tucet členů klubu bojoval v dubnu s Petrohradskými bouldery na Padání a několik členů klubu se zůčastnilo i Odpadkyády v Tisé. Poslední slanění  probíhá v Mikulově u Litvínova v hotelu Cepín. Samozřejmostí je již 11. ročník Běhu na Jedlák a Mikulášské a Vánoční akce pro děti. Na sklonku roku pak vydává Horoklub horolezeckého průvodce Krušné hory a Střední poohří v nákladu 500 výtisků.

 

Mezi nejvýznamnější individuální akce členů klubu v tomto roce patří:

 • lednové lezení v Zillertalu (L. Dvořáček, L. Kostka, J. Žižka)
 • prvovýstup na vrchol La Esfinge (5325 m) v Peruánských Andách s názvem Checos Banditos  7c - 600 m, 12 délek, 40 nýtů (Pavel Bohuněk, Ondra Beneš)
 • výstup na Huascaran Sur (6767 m) (Pavel Bohuněk)
 • přelezení Gamskogelgrat v Triebener Tauern, červen (délka 1000m) (B. Kluc, J. Hála)
 • působení v oblasti Dachstein, srpen - TOUR FÜR HEISSE TAGE 5 na Kleine Koppenkarstein 2832m a OSTGRAT 3+ na N. Dirndl (B. Kluc, L. Kostka)
 • ledovcové tůry v oblasti Chamonix (B. Kluc, L. Dvořáček)
 • přejezd Krušných hor ve dvou dnech na kole, srpen (přejeli R. Gubíková, B. Kluc st., B. Kluc ml., L. Třeba, O. Zeman, P. Lev, P. Schöneck, J. Glaser, další účast R. Štejnarová, V. Dvořáková, T. Urbanec, T. Bubeník)
 • působení v oblasti Hochkonig - Eiskarplatte, září, Eiskarpfeiler 4+ (B. Kluc, R. Štejnarová), Coupe Amarena 6+ (M. + K. Svinaříkovi)

Působení členů klubu na poli závodním

 • závod na stěně Holé spáry v Holešovicích (L. Dvořáček 7. místo, V. Dvořáková 5. místo)
 • Petrohradské padání (V. Dvořáková 2. místo)
 • mistrovství ČR dospělých ve Zlíně (M. Jech 14. místo - nejlepší z mládežníků)
 • mistrovství ČR mládeže v lezení na obtížnost v Písku ( M. Jech vítězí v kategorii A)
 • účast na mistrovství světa juniorů v Cental Saanich v Kanadě (M. Jech)

 

 

2014

Oddílové akce a další důležitá data

Horoklub čítá ke dni Valné hromádky 106 členů. Rok začíná, jak jinak, na Bandě Novoročním rácháním. I 11. ročník přejezdu Krušných hor se uskutečnil a to navzdory letošním tragickým sněhovým podmínkám. V únoru proběhla první velmi vydařená víkendová zimní metodika v Krkonoších na Výrovce v počtu 35 členů a příznivců klubu. V březnu zorganizoval klub jarní brigádu v Orasínských skalách, jíž se zúčastnilo 8 členů a ještě téhož měsíce proběhlo Otvírání skal na Hadí skále u Hroznětína. Koncem března ještě probíhá jarní metodika v Perštejně za účasti asi 50. členů a příznivců klubu. V dubnu se pak účastní několik členů klubu otvírání boulderů v Pstruží a probíhá Valná hromada klubu, na které byl dlouholetý člen klubu Bohouš Dvořák jmenován čestným členem Klubu za mnohaletou práci s mládeží a celoživotní aktivní přístup k lezení. Během dubna proběhla ještě menší dřevorubecká brigáda v Perštejně jíž se zúčastnilo 5 členů klubu. Na sklonku léta se uskutečnil tradiční Komplet, tentokráte na Špičátém kameni u Lokte. Poslední slanění probíhá v hotelu Seifert v Nových Hamrech. Na sklonku roku pak probíhají tradiční akce jako Běh na Jedlák, Zdobení vánočního stromečku pro děti v Brodcích a Vánoční či Mikulášská stěna.

 

Mezi nejvýznamnější individuální akce členů klubu v tomto roce patří:

 • výstup na Tupou (2248 m) ve Vysokých Tatrách cestou Banán II (IV)/500 m (L. Kostka, B. Kluc)
 • přechod Krkonoš (B. Kluc, J. Hála, R. Gubíková, V. Dvořáková
 • přechod celé GR 20 na Korsice (J. Šťastný, B. Kluc)
 • přechod hlavního hřebene Fagaraše ( J. Kantulák, Terka, Petr Fridrich, Petr Šťastný, Deniska)
 • pokus o výstup na Matetterhorn - Liongrat - dosaženo 3650m (P. Brandl, P. Petrák, M. Kučera, J. Hašek)
 • výstup na Grossglockner normálkou (J. Kotula, Eddie)
 • výstup na Triglav - ferrata (L. Rašková + 5)
 
 

 

Působení členů klubu na poli závodním

 • 1. závod Českého poháru v lezení dospělých v Praze  - Smíchoff (M. Jech - 9. místo)
 • otevřené lezecké závody v Praze na Big Wallu (M. Jech - 4. místo, K. Prouzová 12. místo, A. Michálek - 15. místo
 • Mistrovství Evropy juniorů - Edingurgh (M. Jech - 18. místo) 
 • Světový pohár dospělých  - Chamonix (M. Jech - 75. místo) 
 • Světový pohár dospělých - Briancon (M. Jech - 61. místo)
 • Světový pohár dospělých - Imst (M. Jech - 49. místo)
 • Mistrovství světa dospělých - Gijon (M. Jech - 57. místo)
 • Mistrovství ČR dospělých - Ústí nad Labem (M. Jech - 2. místo)
 • Světový pohár dospělých - Wuijang (M. Jech - 20. místo)
 • Světový pohár dospělých - Kranj (M. Jech - 53. místo)
 • Celkové umístění v Čestém poháru dospělých - 3. místo
 • Celkové umístění v Českém poháru mládeže - 1. místo
 
 

2015

Oddílové akce a další důležitá data

Horoklub Chomutov slaví letos 20. výročí své existence.

Ke dni valné hromady má Horoklub...... Z počátku roku smršť tradičních akcí - Smývání starého roku na Bandě a přejezd Krušných hor  - východní část. Na přelomu února a března pořádá horoklub již druhou zimní metodiku na Výrovce v Krkonoších, jíž se účastní 36 členů klubu a dalších zájemců.

 

Mezi nejvýznamnější individuální akce členů klubu v tomto roce patří:

 • přelez mixových cest Polední klid a Nás nedobegať v severní stěně Malého Kežmarského štítu (Pavel Bohuněk, Jan Leníček)
 • působení B. Kluce, L. Kostky, T. Dicka Urbance a P. Easyho Leva v okolí Brnčálky (únor) - výstup pilířem na Kozí kopku (Kostka, Lev), výstup žlabem (Kluc, Tomanec), Školský led WI3 (Kluc, Kostka, Lev)
 • turistika v Rakouských Alpách (okolí Gamskogelu - Trieben) a ve Slovinských Alpách (Mala Mojstrovka, Vogel atd.) - červen B. Kluc, R. Gubíková - Klucová
 • Vysoké Tatry, výstup na Voliu vežu, Jižní pilíř - B. Kluc, P. Easy Lev, červenec
 • Vysoké Tatry, zimní výstup na Tupou, cestou Žlab Samuhel - Vestenický (III-IV), 30. 12. 2015 (B. Kluc, P. Easy Lev)
 • Vysoké Tatry, zimní prvovýstup na Prostredný hrot - Vůně jehličí M6, 250m a výstup Silvestrovské blues 11. - 12. 12. 2015 (P. Bohuněk, J. Škarohlíd)

 

 

Působení členů klubu na poli závodním

 •  Lezecký maraton v Jirkovské aréně (P. Bandasová a Z. Šišovská - 1. místo v ženské kategorii