Horolezecký výcvik dětí a mládeže Horoklubu Chomutov 2023

07.06.2024 11:41

Účelem projektu bylo zajištění horolezeckého výcviku členů našich kroužků mládeže, neboť skalní lezení a zejména výškové horolezectví může být bez základních znalostí bezpečného lezení a pohybu v horách velmi nebezpečné. V rámci mnoha víkendových výjezdů do různých skalních oblastí byli nováčci seznámeni s bezpečným způsobem lezení na skalách (i těch pískovcových), včetně jištění prvolezce i druholezce, slaňování, základní orientace v terénu, různých způsobů přesunu či bivakování ve volné přírodě.

Obr 1. - Výcvik skalního lezení v Perštejně a na Mosteckém špičáku

Výcvik mládeže byl v prvních a posledních třech měsících roku 2023 prováděn na umělých lezeckých stěnách v Chomutově, Kadani a Jirkově.  Pravidelné tréninky probíhaly každé pondělí a čtvrtek pod vedením našich cvičitelů a instruktorů.  Mimo tyto tréninky jsme s mládeží navštěvovali různé skalní oblasti v rámci jednodenních či víkendových pobytů a během roku jsme pro ně zorganizovali tři soustředění.  Přehled jednotlivých akcí s mládeží v přírodě je uveden v následující tabulce:

Obr. 2 - Do programu činnosti je zařazen také stále populárnější bouldering - výcvik na Sněžníku.

Horolezeckého výcviku v roce 2023 se účastnili zejména členové našich kroužků mládeže, tj:  Babáček Martin a Matěj, Bandas Bronislav a David, Beránková Nikola, Goschalová Tereza, Hlubůčková Barbora, Hlubůček Matěj, Jabůrková Lucie, Kozychko Kristian, Kraftová Madlen, Kremlová Anna, Laudová Barbora, Ročková Beáta, Smetánka Jan, Smolíková Gabriela, Sojková Adéla, Suchopárková Zuzana, Šťastný Filip pod vedením instruktorů horolezectví Bronislava Bandase, Petra Brandla, Jiřího Šťastného a cvičitelky Lucie Jabůrkové.

Obr. 3 - Metodický výcvik mládeže zachycení pádu na stěně v Kadani

Obr. 4 - Zkouška vytrvalosti při podzimním výstupu na Jedlák

Obr. 5 - Večerní posezení u táboráku po lezení na základně v Tisé

Zimního metodického víkendu v Gasthaus Kitzloch Taxenbach Rakousko v termínu:  17.-19.3.2023 se zúčastnili:

Obr. 6 - Zimní metodické cvičení v Rakousku - nácvik záchrany v lavině

„Realizováno za finanční podpory statutárního města Chomutova“.