Poslední slanění 2019

08.11.2019 17:19

autor: Jířa;

foto: viz fotogalerie na   úvodní   stránce webu;

8.11. - 10.11.2019

Letošní poslední slanění Horoklubu Chomutov se konalo v restauraci penzionu Kukačka v Tisové u Nejdku.  Toto místo jsme si vyhlédli v zimě při „Přezejdu Krušných hor“, kdy nám tady domluvil Luboš spaní a proběhl zde celkem zdařilý večírek.

Jelikož páteční část posledního slanění byla spojená s oslavou Jířovo, Svinčovo, Tondovo a Hasičovo kulatin, byl to tentokrát ještě větší mejdan, než obvykle.  Když dorazili všichni ohlášení hosté, proběhlo hromadné přání oslavencům, spojené s předáváním darů.  Moc pěkný dárek byl ten nehmotný, který zahráli a zazpívali: Blahoš, Ivánek a Renča.  Pak už se nástrojů chytili hudebníci a parket se brzy zaplnil tanečníky.  Jelikož občerstvení, piva a slivovice bylo dost, zábava se protáhla do pozdních nočních hodin.

Není proto divu, že na sobotní bojovou hru někteří účastníci přicházeli ještě celkem vysmátí, ačkoliv počasí nebylo až tak úsměvné.  Za mírného mrholení a mlhy nás Šišky rozdělily do dvou družstev, která spolu soupeřila o vítězství.  V každém družstvu bylo asi 9 dospělých členů a děti měly svá dvě dětská družstva.  První soutěží byla jízda na kole s obráceným řízením, což vůbec nikdo nedal.  Kdo ujel aspoň metr, byl dobrý a v celkovém součtu ujeté vzdálenosti to bylo znát.  Popšli jsme po silnici o kus dál a zde proběhla druhá soutěž.  Družstva měla za úkol nakreslit na silnici křídami co nejvěrněji domovenku Horoklubu, samozřejmě bez možnosti obkreslování.  Některé obrázky byly celkem zdařilé.  Opět jsme popošli kus dál a v lese jsme vytvořili provizorní přemostění mezi dvěma stromy pomocí lan, po kterých muselo postupně přejít celé družstvo.  Potom jsme na lesní cestě o kus dál zřídili provizorní střelnici.  Úkolem bylo sestřelit vzduchovkami co nejvíce duchů na terči, což nebylo až tak jednoduché, jak to vypadalo.  Pak už jsme došli k rozhledně na Pajndlu, kde už Dick stihnul pod skálou rozdělat oheň.  Někteří se vrhli hned na pečení buřtů, jiní začali lézt na skálu a postupně slaňovat na konopném laně pomocí Dülferova sedu.  Po občerstvení si někdo vyšlápnul i na rozhlednu, ale vidět byla tak maximálně mlha, která byla všude kolem.  U ohně bylo celkem fajn, ale jinak byla docela slušná zima, takže lidé se postupně vytráceli a vraceli se do vyhřáté restaurace.

Tady se konal tradiční horobál.  Nejprve zahrála k tanci i poslechu osvědčená bluegrassová skupina Album z Chomutova, kterou později vystřídala kapela Petr Kalandra Memory Band pod vedením Míry Kuželky, takže parket byl stále obsazen.  Přestávky byly vyplněny různými soutěžemi, takže se nikdo rozhodně nenudil.

Myslím, že akce se opět vydařila a musím touto cestou ještě jednou poděkovat všem, kteří se na její organizaci podíleli, hlavně ale Deivině se Šiškou, které opět připravily bojovou hru, a oběma kapelám, které nám tak pěkně hrály.  A pak také všem, kteří se této akce zúčastnili, neboť účast na slanění už není taková, jako kdysi, ale zdravé jádro zůstává, což je jen dobře.

Tak ahoj zase za rok.  Jířa