Karwendel

28.09.2020 22:42

Karwendel

(září 2020)

Pamatuji si to naprosto přesně. Bylo to v listopadu léta Páně 201? :-D. Při sestupu ze Soiernspitze jsem na protější straně údolí uviděl nad lesem velký, ale fakt velký vápencový balvan. Bod do GPS, abych to doma mohl identifikovat a už jenom koukám, kudy by se to dalo. Kopec má jméno Wörner – 2476m.

 

                Potom trvalo pár let, než jsem se tam dostal. Letos, když už nám povolili dovolené a nějakou jsem dostal, jsem si zabalil kletr, políbil ženou svou a už to valím směr München – Ga-Pa. Za kasárnama v Mittenwaldu je zašité parkoviště a to je můj cíl. Kolem půlnoci přestavuji sedačky na lůžkovou úpravu a jdu spinkat.

                Ráno je to na vrchol zhruba 1500hm. Až na sedlo Wörner Sattel 1989m je to vopruz lesem a hřebenem, klečí přes podvrchy Zunterweidkopf 1810m a Steinkarkopf 1981m (to jsem se vyskytl :-) ). V sedle nastává zlom, cedule „Nur für Geübte“ a začíná konečně vápenec. Poslední 500hm je vcelku pěkná cesta ve víceméně pevné skále. V poslední úseku pod vrcholem i nějakou skobu potkávám. Už v sedle jsem poněkud na štíru s časem.  Kus nad sedlem nechávám kletr za kamenem na hřebeni, abych aspoň trochu zrychlil. Poznenáhlu zjišťuji, že v kletru zůstal i telefon,což je nemilé. Jednak to budu muset dát postaru bez GPS, jenom podle oka a červených značek na skále. No doufám, že v Říši mají značení lepší, než na Mon Visu v Itálii. Ale hlavně nebude Gipfelfoto. Na Gipfelu toho stejně není moc k vidění. Kreuz jako obvykle a rozhled kolem dokola na okolní Alpy jako obvykle. Když se teď na tím tak zamyslím, tak nevím, proč sem vlastně lezu, když je to jako obvykle všude pořád stejné. Kdybych vylezl na Jelení vrch nad Přísečnicí bude taky rozhled, taky budu splavený a ušetřil bych za naftu :-D. Sestup. Parkoviště. Trafic. Ještě se jedu na Walchensee vykoupat a udělat fotku západu slunce. Pak jenom Gin, olivy a spacák.

                Ráno je na cestu domu ještě brzo, ale zas nějaké velké nasazení není dobrý nápad, protože mě čeká 450km za volantem. Vedle jezera Walchensee je vesnice Walchensee a tam je lanovka Herzogstandbahn.

Tou si zkrátím výstup o dobrých 800hm. Pak první vrchol Herzogstand 1731m. Z něj na další Gipfel Heimgarten 1791m vede vskutku pěkná hřebenová cesta. Vede po ostří hřebene, místy  úzkém opravdu jak to ostří. Na jedné straně hřebene jsou Alpy. Na druhé straně kam oko dohlédne placka směrem k Mnichovu. Pod vrcholem Heimgartenu míjím hospodu a pak následuje jenom sestoupit bratru 1000hm k autu. Tak zas někdy příště.

 

*Oto Pavlas*

Foto k článku zde: https://www.zonerama.com/OtoPavlas/Album/6562441