Mládež na lezecké stěně Horoklubu na gymnáziu v Kadani

– v březnu 2015

Bohouš Dvořák

Po nějaké době máme v Kadani zase asi 13 …náctiletých „horolezčat“.

To je na zaplnění lezecké stěny tak akorát. Přes zimu se naučili spoustu základních

dovedností,  takže jsou již schopni, lze se na ně spolehnout, sami se odjistit. Samozřejmě jistí ve dvojici a lezec leze „na rybu“, my staří říkáme „na couru“.

Znalost navázání se na lano a dodržování vzájemné kontroly a bezpečnosti patří k věci, takže to všichni dodržují. Již se z nich vyčleňují schopnější, většinou ti starší (všichni mají do 15ti let), kteří jsou již schopni vyvést cestu. Ale 1.expresku jim procvakneme a je jistíme zásadně my dospělí. Jsem rád, že mají stálou chuť se zlepšovat, a že neuvízli „na mrtvém bodě“ – tj. na třech lehkých cestách v tzv.profilu U. Již se snaží i v levé polovině stěny.

Po dohodě s mými dospělými pomocníky z Horoklubu, Radkou, Mírou, Péťou a Honzou, je v dubnu „protáhneme“ těmi lehčími cestami v Perštejně, kam budeme jezdit vždy ve čtvrtek, s tím, že se poleze od 16,00 do 19,00hod. Bude letní čas. Já jako důchodce tam zajedu o 1-2hod. dříve a mohu již do cest připravit lana. Tam polezou vždy na druhém konci. S případnými problémy „nahoře“ mi pomohou již zmínění kamarádi z Horoklubu. Mladí se budou učit, že lezení na „sportovkách“ ve skalách je jiné než na umělé stěně, a že je třeba získávat další vědomosti a znalosti.

díky všem, kteří nám pomáhají

B. Dvořák

ved.Horokroužku a správce stěny