Vánoční stěna Horoklubu!

Bohouš Dvořák

Je opět úterý, ale již 17. prosince a tělocvična na gymnáziu v Kadani se opět zaplňuje dětmi, tátů horolezců členů Horoklubu Chomutov  a mládeže z našich Horokroužků.

Tato akce pro děti před vánocemi je zaměřena jinak, soutěživě a s trochou adrenalinu. V rámci možností, protože mít to vše pod kontrolou, aby se nepřihodil úraz, není jednoduché. Plná tělocvična dětí přebíhajících a sbírajících body na jednotlivých disciplínách. Každou si hlídá jeden ze zkušených tátů lezců nebo některá z jejich krásnějších lezeckých polovin. Takže skok z 9 metrů do prověšeného lana vyžaduje od dětí velkou odvahu, ale od dospělých zodpovědně odjistit a „vyčistit“ dopadový prostor po pádu do „pendlu“. Projet se napříč tělocvičnou 40+40metrů po kladce na laně je dětmi vnímáno jako zábava, ale ani tam se nesmí udělat chyba. A pro starší mládež z Horokroužku (ono i pro dospělé lezce) by neměl být problém sestavit kladkostroj a to lano napnout. My jsme naopak měli problém ho povolit a sundat. Jümary PETZL mají totiž tak ostré zoubky na „palci“, že je zakousnuté do napnutého lana vyprostíme až opětovným sestavením vícenásobného kladkostroje. Pak se to učte tzv.“z voleje“ někde u ledovcové řeky nebo trhliny nebo skalní rokle se spadlým můstkem. Výukový ferratický traverz podél stěny „zaměstnal“ hlavně starší děti. Opět jsem se setkal s tím, že v podstatě nikdo nevěděl jak se správně navázat a „namontovat“ na sebe ferratickou brzdu – komplet, a že je dobré mít i krátkou odsedávku. Ani dospělí, v době, kdy jsou ferraty děsně v módě a mraky lidí na ně jezdí do Alp. Ano jste horolezci, ale co když vás někdo požádá o radu?  Další legrácky byly spíše legrácky hlavně pro ty nejmenší.

Závěrečné rozdávání drobných cen proběhlo tradičně včetně posledního „boje“ o ceny systémem urvi co můžeš.

Přeji vám všem, užijte si vánoce a dárky, klidně zajděte s táty na stěnu v hodinách dospělých, neboť stěna je k dispozici také o svátcích(mimo turnaje) a sníh není, lyžovat zatím nejde. Horokroužek  se rozjede první úterý v lednu, takže až 7.ledna, máme  již bohužel jen jeden den v týdnu. Co vás v lednu budu chtít naučit? Ano, sestavit kladkostroj a napnout lano (vytáhnout kamaráda z ledovcové trhliny), jističi si odchytí hozenou pneumatiku, pak také zachytí pád (odskok) kamaráda od stropu levého bubnu, mnoho uzlů, zachycení pádu kamaráda(prvolezce) od kruhu(nýtu) ve stěně, vytažení spadlého kamaráda(druholezce) nahoru k sobě v převislé stěně, záchrana a spuštění zraněného kamaráda(prvolezce) ze stěny dolů. A krom toho se budeme zlepšovat v lezení a obtížnosti cest.

Těšme se na příští stejně úspěšné akce Horoklubu                                   díky všem zúčastněným

Bohouš Dvořák

Ved.Horokroužku a správce stěny

P.S. – Přiložené FOTO je dílem ………………………………..

Fotogalerie: Vánoční stěna Horoklubu !