Jarní metodika 2013

Blahouš Kluc

Dne 13. 4. 2013 se konala narychlo zrealizovaná Jarní metodika Horoklubu Chomutov na skalách v Perštejně, neboť  ústecká akce Odpadkyáda v Tisé byla přeložena na jiný termín.

Naše úderná skupina ve složení Verča, Renča, Letoš, Rosťa, Dyk a já přijíždí do prosluněných skal, které se probouzí z dlouhého zimního spánku, již v pátek 12. 4. 2013. Současně se mnou doráží i Nebíčko s bráchou a Ivan Bubla, kteří jdou jen protáhnout záda. Jen pozdravíme a už táhnu Renču k Věži ve svahu, na které rád zkouším nováčky. Něco málo máme už spolu vylezeno, tak pro změnu od osvědčené Údolní 3 vytahuju moc pěknou linii Křehká 4 se dvěma borháky. Pro méně zkušeného můžou být šikmé lištičky téměř neřešitelným problémem.  Perštejn nikdy nezklame, dobírám družku a nastavuju tvář větru a slunci. Dole vidím Letoše s pilou, takže vím, že dolezeme a připravíme na táborák. Slaníme a zapakujeme věci. Už nás pod Hlavním masivem čekají kamarádi, kteří též dolezli. Nosíme dřevo a domlouváme se, že večer započneme v hospodě. Tekutin málo a hrozí přeháňky, kvůli kterým Letoš postavil „zánovní“ áčko stan. Přesouváme se do Slunce, kde k mému potěšení opět servíruje Anča. Zábava pomalu plyne a kytary leží ve futrálech. V hospodě jsou další skupiny, které by naše představení sotva ocenily. Venku hvězdy, tak šup k ohni. Opékáme buřty a s Dykem se střídáme u kytary. Po takovém večeru hladovím už dlouho. V ranních hodinách toho máme dost a chystáme se ke spánku. Obloha se zatáhla mraky a my se bojíme deště, přesto se chlapská část ukládá pod převis a holky do stanu.

Ráno koukáme jak vejři, sbíráme se ze spacáku, holkám to trvá o poznání déle. Neprší a to je dobrá zpráva. Pro změnu snídám buřty a přichází další a další kamarádi. Verča se včera unavila trochu víc, takže tu už dnes neuvidím. Přesouváme se k hlavní atrakci a to chytání pneumatiky. Nahoře na stanovišti Jířa, dole zajišťuje chytače Letoš, instruktoři Broněk a Honza Jansa rozebírají metodiku. Mezi přítomnými je o chytání pneumatiky velký zájem, většina lidí s překvapením sleduje chytače, který je trhnutím vrhán směrem ke stěně. Zajímavé ale je, že spousta lidí, kteří se zúčastňují metodiky a touží po nových poznatkách, v podstatě nepatří mezi členy Horoklubu. Pomalu přichází déšť a my to s Renčou pakujem. Předpokládám, že se další atrakce nekonaly.

Doma dospím spánkový deficit a rozhoduju se, že se zajedu podívat za kamarády do Perštejna, kteří zde chtěli původně přespávat. Na kole se z Chomutova vrhám do další přeháňky a za sluníčka dojíždím pod skály, ale tady nikdo. Ještěže máme telefony. Úderná skupina, ke které se přidal Long, se vydala na Kozelku za Bandaskami. Kde, jak vím z vyprávění, překvapili svou alkoholovou kuráží i místního osekaného hospodského. Díky instruktorům i těm, co pomáhali a zúčastnili se. Na viděnou příští rok.

Fotogalerie: Jarní metodika 2013