Závod Českého poháru mládeže v Jičíně

Jířa Šťastný

Jelikož v sobotu 5. 5. 2012 se v Jičíně konají další závody Českého poháru mládeže ve sportovním lezení na obtížnost, které jsou opět nominační pro evropský pohár mládeže, jedu se na ně s Martinem také podívat.  Abychom nemuseli jet brzy ráno, vyrážíme raději již v pátek večer a přespáváme v Českém ráji u rybníku Věžák.

Ráno nás vítá modrá obloha a my si užíváme prosluněnou snídani na břehu rybníku s parádní vyhlídkou na ranní opar nad jeho hladinou.  Pak už ale romantika končí, balíme věci do auta a přejíždíme do Jičína, kde akorát stíháme prezentaci, než přijíždí většina závodníků a tvoří se velká fronta.

Zdejší stěna se nachází v nové tělocvičně a není ani moc vysoká, asi jako ta naše v Kadani.  Většina profilů je jen mírně převislých, takže cesty budou asi spíše technického charakteru.  V Martinově kategorii je opět deset závodníků, prakticky stejná jména jako minulý týden v Jablonci.  Jelikož je venku hezky a já mám s sebou tentokrát i rodinu, nechávám Martina v tělocvičně samotného, přeji mu hodně úspěchů v kvalifikačních cestách a odcházím s Maruškou a Filípkem na „Cipískovu stezku“.

V poledne jsem ale už zpátky, právě včas, abych viděl Martina ve druhé kvalifikační cestě.  Cesta vede v levé části stěny a je opravdu dost technická.  Martin padá při přechodu z kolmé části do převisu, stejně jako prý většina ostatních.  V minulé cestě se Martin dostal dokonce výš než Zdeněk Ustohal, v této cestě zase pro změnu přelezl Petra Čermáka, takže celkově skončil v kvalifikaci jako první, což je nejen pro mě velmi příjemné překvapení.  Je vidět, že v určitých typech cest je Martin schopen konkurovat i nejlepším lezcům z ČR ve své kategorii.

Start finále je podle plánu ve 14.00 hod, ale již v půl druhé odcházejí všichni závodníci do izolace.  Nejprve se na prohlídku cest vrací mladší závodníci a teprve až si je všichni přelezou, přichází i starší kategorie.  Jelikož Martin vyhrál kvalifikaci, poleze ve své kategorii až jako poslední, a tak tráví v izolaci několik dlouhých hodin.  Finálová cesta kategorie Chlapci A vede v levém převisu a první tři finalisté opět padají již v její spodní části.  První, kdo dolézá o něco výše, je Marek Škorpil a prakticky ve stejném místě padá i další v pořadí – René Daňa.  Pak již nastupují tři favorité, nejprve leze Petr Čermák, který dolézá až na velkou strukturu ve stropu, ze které ale padá.  Po něm leze Zdeněk Ustohal, který padá už v místě přechodu do stropu a je jasné, že tentokrát nezvítězí.  Nakonec do cesty nastupuje Martin a padá jen o chyt výše, než René, takže je opět třetí, což je výborné umístění mezi českou elitou a zároveň dostatečné pro nominaci do reprezentačního družstva mládeže ČR.

Podle předpokladu se díky Martinovu protestu z Jablonce do reprezentace nedostal René Daňa, ale Honza Kříž, což je docela škoda, protože v obtížnosti leze výrazně hůř  než René a bylo by lepší, kdyby se věnoval spíše závodům na rychlost, což je jeho velmi silná stránka.  Ale jak se říká: „Po bitvě je každý generálem.“ a teď už s tím nic nenaděláme.

A co vlastně Martina jako reprezentanta letos čeká?   Nakonec jsme se domluvili na účasti na těchto evropských závodech mládeže:

• 8.-10.6.2012             EYC Evropský pohár mládeže Voiron (FRA)
  • 30.6.-1.7.2012          EYC Evropský pohár mládeže Linz (AUT)
  • 4.-5.8.2012                EYC Evropský pohár mládeže Imst (AUT)
  • 2.-4.11.2012             IFSC Mistrovství Evropy mládeže Gemozac (FRA)
  • 24-25.11.2012          EYC Evropský pohár mládeže Kranj (SLO)

Z finančních důvodů se Martin nezúčastní Mistrovství světa Juniorů v Singapuru a závodů EYC v Moskvě a Edinburghu.  Kromě toho se jako reprezentant musí zúčastnit dalších českých závodů, a to 16. 6. 2012 v Pardubicích, 6. 10. 2012 Mistrovství ČR mládeže ve Svitavách, 27. 10. 2012 v Chocni a pro termíny 10. 11. a 1. 12. 2012 zatím nebyla stanovena místa konání.

Za Horoklub Chomutov touto cestou přejeme Martinovi hodně nejen závodních úspěchů a věříme, že na evropských závodech bude náš klub skvěle reprezentovat.   Je nám samozřejmě jasné, že mezi evropskou elitou budou celková umístění mnohem horší, ale určitě to pro něj bude výborná zkušenost a možnost poznat pořádný kus Evropy.

Jířa Šťastný

Fotogalerie: Závod Českého poháru mládeže v Jičíně