Zimní metodika – horolezecká nauka – teorie i praxe

Bohouš Dvořák

Neděle 24. ledna 2010

 

Všichni, kteří se chtějí po horách pohybovat i v zimě, a bezpečně, ti se sešli na skalkách pod Měděncem, na Sfingách. Už léta využíváme toto prostředí k nácviku veškeré činnosti a nauky, které bychom pro pohyb na sněhu a ledu měli znát. Je to u silnice, čili lehce dostupné, je zde vždy dostatek sněhu, a terén vhodný pro výcvik.

Letos bylo počasí obzvláště „vypečené“, náročné na zimní podmínky, celý den byl mráz okolo -10°C, spousty sněhu, stromy i vše kolem obalené sněhem. I to je dobře, lidé si vyzkouší i kvalitu své výstroje, oblečení. Mám dobré boty a fusekle? Nemrznou mi nohy? Mám na ně návleky, a jaké? Aby mi nepadal sníh do bot, když ho mám po kolena, pevné, abych je neroztrhl mačkama. Nemám mačky? Půjčíme oddílové, jak se upevňují, jak povolují při sundavání. Jednoduché? Zdánlivě, tento dotaz zazněl od člověka, který už fakt myslel, že je se zmrzlými řemínky z těch bot snad nesundá. To se pak blbě řídí auto. A kdo v nich neumí chodit, rozdrbe kalhoty. A tak podobně. Půjčovali jsme zde k vyzkoušení moderní sněžnice. Taky bych měl vědět, kdy použiji mačky(a turistické nebo do ledu), kdy sněžnice a kdy skialp lyže. Kdy, proč a v jakém terénu.

Horolezecká dvojka, která vstupuje na ledovec, dnes často i turisté. Jak máme být vybaveni, jak se navázat na lano, a na jaké? Co s tím, když kamarád propadne do ledovcové trhliny. Kdysi jsem se propadl po pás do trhliny na Grossglockneru, při sestupu vyšlápnutou turistickou cestou, normálkou. Naštěstí sněhový most vydržel, jinak bych tu nebyl. Nebyli jsme navázaní (v r.89). Podobně na sestupu z Mont Blancu tenkrát Broňkovi propadla noha do černé díry na ledovci Gouter, naštěstí jen noha. A já šel za ním pěkně podělanej jestli se to celé se mnou nepropadne. V horách být připraven a znalej, znamená půl úspěchu. A tak se na Sfingách nacvičovalo i vytažení kamaráda z trhliny. I když vím jak, každý potvrdí, že ve sněhu a mrazu, je najednou všechno těžší.

A co lavinézní terén v horách. Kdy je to lavinézní. Jak to poznám. Jak se mám chovat když už jsem venku, třeba na sestupu. Nejspolehlivější záchrana z laviny je – nevlézt do ní. Víte, že v Alpách je povinná součást výbavy „pípák“, lav.sonda,lopatka? Víte jak se s tím zachází? S parťákem, který nemá pípák a neumí, do zimních hor nejdu. Mohl bych skončit jako jeden chudák na podzim, který zahynul s obličejem jen 20cm pod sněhem, ale nebyl vidět a neměl pípák. Máte s sebou do zimních hor Žďárák a víte jaký, abyste v něm nouzově přečkali noc? V horách přijde někdy změna počasí nečekaně a o to silněji.

       A když jsem ve velkých horách, nebo na místě otevřeném větru a lavinám?

Někdy jdeme i plánovaně vícedenní tůru. Umím si vyhloubit záhrab? Tak jak má být, jinak v něm zmrznu, nebo se zadusím CO2. Broněk na Sfingách vyhloubil přímo ukázkový. Na závěr celodenního snažení se ještě nacvičovalo jištění na sněhovém svahu – přes cepín a nárt, nebo koleno. Víte jaká je strhová síla při chůzi horolezce na strmém firnovém svahu? Proč nejsou všichni navázaní lanem? Jak se brzdí cepínem při sestupu(sešupu) sněhovým svahem, a jak se s cepínem ten sešup zastaví. Kdo neumí, jede až do údolí, nebo do suťoviska, viz několik známých smrtelných nehod z Tater. I mně se podařilo při sjíždění po zadku z hřebene Gerlachu způsobit si neopatrnou manipulací s cepínem za jízdy probodení batohu, cepín šel těsně vedle břicha. Tak bacha, je to hned. Jako příklad do učebnice by mohl dát své jeden ze starých členů oddílu, když si při sjíždění z Velkého Kolového štítu nesundal mačky, škrtl jimi, mačky se hned kousnou, a on v té rychlosti udělal asi šest kotrmelců vzduchem, s cepínem v ruce. Neprobodl se, on ne, jiný na Kežmaráku ano, cepín mu šel hrudí a vylezl zády. Tak se raději učme a nacvičujme. Doufám, že jsem vás neodradil, i já jsem udělal v životě spoustu chyb, ale když máte štěstí?

Nespoléhejte na štěstí, ale na sebe.

A když už se cokoli přihodí. Naštudujte si první pomoc v zimních podmínkách. Víte co musíte a co naopak nesmíte udělat s podchlazeným člověkem? Nebo ho svým záchranářským jednáním zabijete? Co prevence proti omrzlinám, a co s nima, když už jsou? Dokážete si odpovědět?

                                                                                    Ahoj          B.

 

P.S. – Já, Broněk, Jířa i Honza – když nás potkáte v tělocvičně, klidně dejte dotaz, probereme, ukážeme. Máme k zapůjčení i Horo-knížky i časopisy, i DVD s veškerou tématikou zimního i letního lezení. Řekněte si o ně. Zavolejte.

 

 

 

 

 

 

Fotogalerie: Zimní metodika – horolezecká nauka – teorie i praxe