Běh na Jedlák 2009

Jířa Šťastný

V sobotu 28.11.2009 se uskutečnil již šestý ročník této významné akce, pořádané Horoklubem Chomutov.  Na startu ve Vysoké Peci se sešlo asi 25 účastníků, z toho jedenáct běžců, ostatní byli „pěšáci“, kteří si šli trať jenom projít.  Letošní klimatické podmínky byly výborné, protože po sněhu nebyla ani památka, takže bylo zřejmé, že se poběží o nový traťový rekord.

Jako obvykle jsem ještě před startem odjel na vrchol Jedláku, abych zde mohl měřit cílový čas.  Tentokrát jsem se nemusel bát, že tam nedojedu kvůli závějím a navíc jsem měl půjčený i klíč od závory, takže to vypadalo velice jednoduše.  Jak to tak bývá, nic není tak jednoduché, jak se zdá, protože závora byla zavřená a klíč do zámku nepasoval.  Museli jsme tedy odložit start a já jsem jel zkusit sehnat správný klíč k Milanovi Mahuškovi do Rudolic.  Ten ale nebyl doma, protože prý někde poblíž spadnul vrtulník a on tam jel s traktorem pomáhat.  Bylo jasné, že se na vrchol včas nedostanu a tak mi nezbylo než zavolat Honzovi Ungerovi, který šel z Pece napřed s holkami, jestli už náhodou nejsou nahoře a nemohli by mě tam zastoupit.  Byli tam, zapnuli stopky a dole se tedy mohlo odstartovat.

Trať s převýšení asi 500 m,  končící na vrcholu Jedláku v nadmořské výšce 851 m, letos zdolal jako první v novém traťovém rekordu 30:45 min vášnivý cyklista a lyžař Tomáš Bubeník.  V závěsu dvou minut za ním doběhli Pepa Mezník, Jarda Hála a Honza Nebíčko.  Se šestiminutovým zpožděním na vítěze přiběhl nejmladší běžec Martin Jech, za další dvě minuty pak Blahoš Kluc a opět po dvou minutách i první a jediná závodící žena Deivina Šišovská, která časem 41:00 min také vylepšila ženský traťový rekord.  Postupně doběhli či došli i ostatní závodníci a pěšáci (Tom Hyksa, Broněk Bandas, David Šimek s kamarády, Radek Veselý atd.).  A jelikož na vrcholu byla docela zima, všichni se přesunuli na rozcestí k Červené jámě, kde jsme se potkali i s ostatními, kteří sem dorazili z Lesné.  Občerstvili jsme se tatrankami a pitím a přesunuli se do hospody na Lesné, kde bylo o poznání tepleji.

Po vydatném obědě LeToš vyhlásil výsledky, předal diplomy a ceny vítězům a zhodnotil celou akci jako vydařenou.  Tak zase za rok a doufám, že už nebude chybět maskot závodu Pepíno Kotyk.