Běh na Jedlák 2007

Jířa Šťastný

V sobotu 1.12.2007 se uskutečnil již čtvrtý ročník této významné akce, pořádané Horoklubem Chomutov.  Na startu ve Vysoké Peci se sešel rekordní počet závodníků – celkem 27 a několik dalších lidí si šlo trať jenom projít mimo závod.  Letošní podmínky byly proti loňsku výrazně tvrdší, protože na trase leželo velké množství sněhu, ve kterém bylo nutné prošlapávat stopu, takže bylo jasné, že letos traťový rekord určitě nepadne.

Start byl kvůli pozdnímu příchodu několika jedinců odložen až na 11:15 hod, ale hned po té vyrazil celý peloton na trať s převýšením asi 500 m, končící na vrcholu Jedláku v nadmořské výšce 851 m.  Trasa byla opět libovolná, každý si ji mohl zvolit podle svých schopností, zkušeností a momentální dispozice.

Jako první dorazil do cíle  David Šimek v čase 47:29 min, druhý byl Honza Unger se ztrátou 2:08 min a třetí Matěj Šťastný, který doběhl 2:19 min za vítězem.  Z žen byla v cíli první Petra Šišovská v čase 50:43 min, druhá Lenka Chvojká se ztrátou 3:33 min a o třetí příčku se podělily Ennie Hanyšová s Bárou Šťastnou, které vítězka předběhla o 8:26 min.  Ostatní doběhli nebo došli do cíle během dalších 45 min.

Celkově trať absolvovalo 13 závodníků z řad dětí mládeže, což svědčí o popularitě tohoto závodu nejen mezi dospělými horolezci.  Nejmladším účastníkem závodu byla Lada Šťastná, která se ale nechala vynést, protože ještě neumí moc chodit.  Z těch, kteří závod absolvovali po vlastních nohou, byli nejmladšími účastníky Madla (5 let) a Adam (7 let) Maňáskovi.  Výborným výkonem bylo třetí místo Matěje Šťastného (necelých 13 let) mezi muži a rovněž třetí místo Báry Šťastné (necelých 14 let) mezi ženami. Naopak nejstarší závodnicí byla Lenka Chvojková, která dokázala obsadit obdivuhodné druhé místo mezi ženami.

I přes nepříznivé klimatické podmínky byl tedy běh úspěšný.  Škoda jen, že ačkoliv se členové ostatních oddílů neustále prezentují různými umístěními v běžeckých soutěžích, dosud nenašli dostatek odvahy na tento závod.

Jířa

Fotogalerie: Běh na Jedlák 2007