Zimní Metodický den Horoklubu

na Sfingách - 16.2.2003.

Bohouš Dvořák

Sněhu bylo tentokrát dost. Zúčastnili se i někteří z řad mládeže. Nejmladší noční spáči Standa s Davidem příjemně překvapili aktivitou. Půjčili si ode mne lopatu a ve svahu nad silnicí vybudovali během dopoledne (mákli si) ukázkový záhrab pro nouzový bivak dvou lidí. Odpoledne si jej byl kdekdo vyzkoušet.

Mezitím nahoře nad skalní hranou probíhaly testy jednotlivců v základech pro zimní pohyb lezce v horách. Chůze v mačkách, s cepínem, zabrzdění pádu, navázání se na lano a pohyb po ledovci nebo strmém sněhovém svahu, zachycení pádu, vytažení kamaráda z ledovcové trhliny. Mnozí zjišťovali, že praxe od teorie je hlavně v zimě náročnější než by se zdálo. Mráz a sníh(všude i za krkem), zmrzlé ruce, které musí být schopny manipulace s karabinami, smyčkami a lanem. Zde šlo o vytvoření kladkostroje a mít dost fyzické síly na vytažení kamaráda, který nám ale ani trochu nepomáhal, jen visel v laně. Některým nedošlo, že když nemám oblečení a obutí na -10°C a 100% vlhkost, tak se musím zahřát pohybem. Ti byli postupně bílí. Kubovy ruce zachránily mé 20let staré rukavice z Larisy, stále funkční. Měl jsem pro kluky i zpestření. Nejen mačky, u mne si mohli vyzkoušet i chůzi v hlubokém sněhu na dobrých sněžnicích, které jsem tuto zimu zakoupil pro kroužek.

Okolo 16té hodiny se ještě narychlo vyplňovaly teoretické testy. Někteří neprošli. Ale všichni zůčastnění již teď budou vědět, co je v mrazu a zimě v horách čeká. A ti, kterým něco z metodiky chybí, mají příležitost v Perštejně v neděli 23.března u Honzy uspět.

Bohouš

Fotogalerie: Zimní Metodický den Horoklubu