Lezecká oblast na zakázku

Blbštajn u Samopší

červen 2001

Autor: Pavel Suchopárek

Asi první lezeckou oblast na zakázku v Čechách a možná i na světě otevřeli loni a letos chomutovští horolezci. Zadavatelem zakázky byla chomutovská CK Sport - S. Tato CK, jak známo, se zaměřuje i na adrenalinové sporty a vlastní výcvikové středisko v Samopších na Sázavě. A právě zde se nalézá jedna z nejmladších skalních oblastí v zemích koruny české - Blbštajn.

Blbštajn jest skalní masív vydupaný ze země, nebo spíš z mechů, trav a lišejníků a nalézá se na levém břehu Sázavy přímo proti výcvikovému středisku.

Jeho historie započala někdy v třetihorách a až do roku 2000 se asi 25-ti metrový skalní útes skrýval pod nánosy bujné vegetace. Někdy v té době prošel okolo podnikavý "sportesák" a napadlo ho, proč nepřiblížit adrenalinuchtivým klintošům horolezectví.

I byli povoláni členové význačného horolezeckého oddílu Horoklubu Chomutov J. Šťastný a H. Jaegerová, kteří tu doslova přes noc vytvořili pět, zatím cest. Aby mohly cesty nést přívlastek "nádherných", muselo šest nadšených zaměstnanců CK Sport - S po zbytek roku viset v lanech a s motyčkou, pilkou, pajsrem a košťátkem čistit, čistit a čistit - jak praví klasik.

V červnu letošního roku se vydávají členové Horoklubu Chomutov na Blbštajn znovu. Tentokráte ve složení J. Šťastný, L. Dvořáček a P. Suchopárek. S Leošem jsme překvapeni výškou a relativní "čistotou" skály. Dáváme pravděpodobně první přelezy těžších cest a během dne vznikají další dvě cesty. Oblast má tedy již 7 cest klasifikace od 2 do 7+ UIAA.

Až se budeš plavit po Sázavě, nezapomeň zde shodit kotvu a protáhnout z úmorného pádlování své ztuhlé údy.