Alpinzentrum

Rudolfshütte, Uttendorf - Weißsee

Autor: Jířa Šťastný

Chata OEAV, založená roku 1875, od roku 1979 fungující jako Alpinzentrum. Nachází se v pohoří Hohe Tauren, v oblasti Granatspitzgruppe v nadmořské výšce 2 315 m nad mořem.
Chata je tuto sezónu otevřená v zimě od 19.12. do 1.5. a v létě od 25.6. do 1.10. Přístup je možný po silnici z obce Uttendorf (17 km mnoha serpentinami) k dolní stanici lanovky (Seilbahn Weißsee) v nadmořské výšce necelých 1 500 m nad mořem (v zimě zdarma ski-busem). Odtud buď kabinkovou lanovkou za 160,- ATS (členové AV 150,- ATS, instruktoři horolezectví zdarma) až k chatě Rudolfshütte (s přestupem u Grünsee) nebo pěšky pod lanovkou po turistické cestě.

Chata nabízí zhruba 270 ubytovacích míst ve třech úrovních:

1. Alpin - 27 pokojů o ploše 14 m2 se dvěma palandami, umyvadlem, skříní, stolem a velkým věšákem. Pokoje jsou vybaveny peřinami s ložním prádlem (bez ručníků). WC a sprchy jsou společné na chodbě.

2. Weißsee - 36 pokojů hotelového typu o ploše 21 m2 se třemi postelemi, stolem, umyvadlem, sprchou, WC, skříněmi, telefonem a peřinami s ložním prádlem včetně ručníků.

3. Schlafräume - tři horolezecké noclehárny o kapacitě 14, 18 a 21 míst vybavené nepovlečenými dekami, ale obsahující dostatek prostoru pro uložení věcí. WC a sprchy jsou společné na chodbě.

Ceny za ubytování jsou následující:

Druh ubytování

286 ATS

366 ATS

411 ATS

Kromě ubytovacích kapacit nabízí chata velkou saunu, boulderovou stěnu v místnosti o ploše 100 m2 s vybavenou posilovnou, 9 m vysokou umělou stěnu, jejíž jedna polovina je vyrobena z betonu s velkým výběrem spár různých šířek a obtížností, kde je možné trénovat zakládání různých jistících prostředků. Dále jsou k dispozici dvě učebny s moderní audio a videotechnikou, knihovna, televizní místnost, místnost pro děti a restaurace.

Snídaně jsou řešeny samoobslužným bufetem formou švédských stolů, večeři je možné volit ze tří jídel.

Jinak je k dispozici restaurace zhruba v této cenové úrovni:

- polévky 35 - 48 ATS

- párek s hořčicí a chlebem 38 - 58 ATS

- špagety 76 ATS

- guláš s chlebem 78 ATS

- guláš s těstovinami 87 ATS

- řízek 102 ATS

- cordon bleu 121 ATS.

Členové AV si po předložení průkazu mohou objednat Bergsteigeressen za 90 ATS, což jsem osobně odzkoušel a měl jsem problém to sníst, neboť to obnášelo odhadem 250 g masa formou přírodního řízku s porcí těstovin.

K pití je možné si objednat:

- limonádu (0,35 l) 28 - 34 ATS

- džus (0,2 l) 26 - 29 ATS

- coca colu (0,35 l) 34 ATS

- minerálku (0,33 l) 23 ATS

- světlé lahvové pivo (0,5 l) 38 ATS

- tmavé lahvové pivo (0,5 l) 41 ATS

- červené víno (0,25 l) 41 ATS.

Chata se nachází v krásném prostředí u jezera Weißsee, odkud je možné podnikat v létě nádherné turistické i horolezecké výlety, v zimě je zde ráj pro milovníky lyžování. Jelikož jsem zde byl v létě, nemohu o zimních aktivitách poskytnout žádné zaručené informace.

Pro turisticky zdatné jedince, schopné bezpečného pohybu po ledovci, doporučuji výstup na Sonnblick vysoký 3 088 m, na který je možné vystoupit po turistické cestě přes Sonnblick Scharte.

Pro zdatnější mohu doporučit výstup na Johannisberg vysoký 3 460 m. Je přístupný po turistické cestě do Ödenwinkel Scharte, odkud je na vrchol možné vystoupit SZ hřebenem.

Milovníkům klasických horských výstupů bych doporučil S pilíř na Kastenturm (2 917 m) klasifikace V+ (převážně III a IV), 400 m lezení na 3 - 4 hod.

Pro ty, co dávají přednost kratším cestám, je k dispozici jižní stěna Hoch Fürlegu ve výšce 2 943 m (od Rudolfshűtte 1 hod pochodu ostřejším tempem). Tato stěna, vysoká zhruba 100 m, nabízí velké množství cest sportovního charakteru (odjištěno nýty nebo borháky) s překrásnými rozhledy na okolní vrcholy a údolí. Cesty jsou většinou u nástupů označeny názvem, pro orientaci je uvádím zleva doprava:

- Kleiner Pfeiler 4+

- Schinko-Bischofsberger 4

- Weg der Freude 6-

- Quartzweg 6+

Ačkoliv se jedná o dobře zajištěné cesty sportovního charakteru, je nutné si uvědomit, že se nacházejí ve výšce téměř 3 000 m n.m., kde může dojít velmi rychle ke změně počasí a je nutné být na to připraven.

Obdobnou oblastí by měla být východní stěna Schafflkogelu ve výšce 2.587 m n.m. s výstupy o délce také zhruba 100 m klasifikace 6 - 8 UIAA (nenavštívil jsem, ale mám nějaké materiály).

Pokud byste do těchto končit chtěli zavítat, tak ubytování lze rezervovat na těchto telefonech: 0043 6563 8221, fax: 0043 6563 8221-59 nebo e-mailem az.rudolfshuette@alpenverein.at. Fotografii chaty a další údaje naleznete na adrese: https://www.oeav.or.at/huette/alpinzentrum-rudolfshuette.htm.